نمک صورتی چیست و چگونه به وجود می‌آید؟ نمک صورتی

نمک صورتی، به نوعی نمک از قلمرو همیلایا که توسط بسیاری از طرفداران سلامتی و مراقبت از پوست به فروش می‌رسد، گفت

توسط مدیر سایت در 14 آذر 1402

نمک صورتی، به نوعی نمک از قلمرو همیلایا که توسط بسیاری از طرفداران سلامتی و مراقبت از پوست به فروش می‌رسد، گفته می‌شود. این نمک از رنگ رز و صورتی با رنگ آبی تا رنگ سیاه متغیر است. برخی تبلیغات ادعا می‌کنند که نمک صورتی به عنوان یک راه عالی برای تهیه غذا و همچنین بهبود کیفیت هوای بیشترین، درمان سوء‌هاضمه، بهبود مشکلات بینایی و بهبود کیفیت خواب کاربرد دارد.

اما چگونه این نمک به وجود می آید؟ نمک صورتی کمپور (Himalayan Pink Salt)، از تونل‌های نمکی که در کوهی همیلایا برای جمع‌آوری نمک مورد استفاده قرار می‌گیرند، فراهم می‌شود. در این تونل‌ها نمک راهنمایان با قیمت قطعی و ظرفیت قرار می‌دهند تا طی چندین سال به دست آوردن نمک کاملا از ناخالصی و شیوع این نوع نمک طبیعی نیاز است.

با توجه به وجود مواد مختلفی در نمک کمپور از جمله به میزان کمیون های مختلف، عناصر معدنی طبیعی و مواد مفید خاک، بسیاری از افراد به مصرف نمک صورتی دست می‌زنند؛ با این وجود، در تفاوت دقیق نمک های به کار رفته تا در تغذیه غذایی دستور های مختلفی وجود دارد، برای سلامت کلی بدن هیچ رفته است، با این حال کمیک دقیق نشان می‌دهد که مصرف نمک صورتی می‌تواند باعث موثرتر شدن جریان خون، بهبود وضعیت پوست و کمک به حفظ کیفیت هوای صنعتی شود.معرفی نمک صورتی و ریشه‌های تاریخی آن

نمک صورتی، یکی از محصولات طبیعی و ارگانیک است که از معدن نمک‌های هیمالیا استخراج می‌شود. این نمک، بیشتر در قسمت‌های شمالی پاکستان از جمله در منطقه‌ی پنجاب، سرخپوشان و خیبر پوختون‌خواه پیدا می‌شود. نمک صورتی با اینکه کاربردهای گوناگونی در دنیای آشپزی دارد، اما به دلیل خواص بهداشتی‌، نیز بسیار قابل توجه است.

یکی از خصوصیات نمک صورتی، رنگ آن است، که به دلیل وجود تعدادی از مواد معدنی مانند آهن، منگنز و پتاسیم، به صورت صورتی شفاف روشن و جذاب به نظر می‌رسد. این نمک، فواید زیادی برای سلامت بدن دارد؛ از جمله کاهش فشار خون، بهبود کیفیت خواب، کاهش خستگی و افزایش انرژی، تحریک رشد و قوام دهی استخوان‌ها، بهبود كیفیت پوست و مو و کاهش التهاب مفاصل.

ریشه‌ی تاریخی نمک صورتی، به دوران پیش از تاریخ، هندو و دورکاهای مرتبط با فرهنگ تبت، بازمی‌گردد. این دورکاها، دو کوهستان هیمالیا و کراکورام بودند و معادن نمک، در این محل‌ها به وفور وجود داشتند. نمک‌های اکتشاف شده، برای دوران‌های قبل از میلاد، از جمله مواد ارزشمند شمرده می‌شدند و در این دوران فقط برای افراد خاص، از آنها استفاده می‌شد. اما در طول سالیان بعد، چون قیمت و ارزش نمک صورتی رو به افزایش خود گرفت، بازار فروش آن، تحول بسیاری را تجربه کرد. حالا این نمک، به‌طور گسترده‌ای در سراسر جهان شناخته شده است و طعم و زیباییِ آن، برای همه لذت بخش و محبوب است.روش تولید و فرآیند تصفیه نمک صورتی

نمک صورتی یا نمک هیمالیا، یکی از نوع خاص نمک‌هاست که به دلیل خواص بی‌شمار سلامتی و زیبایی، روز به روز محبوبیت بیشتری برای خود پیدا می‌کند. این نوع نمک از معادن و کوهستان‌های افغانستان و پاکستان به دست می‌آید که در زمین‌شناسی با نام «نمک‌های خروجی» شناخته می‌شوند.

روش تولید نمک صورتی به صورت سنتی و صنعتی انجام می‌شود. روش سنتی شامل به محاصره دریا و یا تالاب‌ها با آب شور می‌شود. سپس با جا های خورشیدی آن را تبخیر می‌کنند. در این روش نمک صورتی هیمالیایی به دلیل محدودیت منابع ابی و نیز درصد پایینی پودر هیمالیا در نمک تولید شده هزینه‌ی بالایی بر دارد.

روش صنعتی برای تولید نمک صورتی شامل مراحل مختلفی است که در آن‌ها از تکنولوژی های پیشرفته استفاده می‌شود. ابتدا آب شور استخراج شده از نواحی مختلف جهان، مانند خلیج فارس، آفریقا، آمریکای جنوبی و شرقی، با استفاده از پمپ‌های صنعتی به داخل جایگاه تولیدی می‌رسد. در مرحله بعد، با استفاده از فرآیندهای مختلفی نظیر تصفیه آب، تبخیر هیبریدیک، خشک‌کردن و جداسازی، نمک صورتی تولید می‌شود.

به طور کلی نمک صورتی مانند سایر نمک‌ها در فرآیند تصفیۀ‌آن با گذر از چند گام مختلف، از طریق محصول نهایی به شکل مورد نظر به بازار عرضه می‌شود. این گام‌ها شامل تصفیه اولیه‌ی نمک، تصفیه تکمیلی‌، عصاره‌‌گیری و پر کردن پوشش‌های نرم خلالی و مورب می‌شود. بعد از این مراحل، نمک صورتی آماده برای بسته‌بندی و عرضه به بازار می‌باشد.

نمک صورتی یک محصول فرآورده از طبیعت است که به عنوان یک ماده غذایی، بهداشتی، زیبایی، جاتی، دارویی و... بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. به همین دلیل، مهم است که در روند تولید آن، رعایت استانداردهای بهداشتی و سلامتی به عمل آید. بنابراین، مصرف نمک صورتی هیمالیایی به همراه مستلزمات و پردازشهای لازم، موجب سلامت بیشتر کاربران خواهد شد.خواص و مزایای مصرف نمک صورتی برای سلامتی

در دنیای امروز، دیدن نمک صورتی در رستوران‌ها، فروشگاه‌ها و حتی در منزل ها بیش از پیش مشاهده می‌شود. نمک صورتی در واقع، یکی از نوعی نمک‌های رسیده از کوه‌های ایران و پاکستان می‌باشد. این نمک به دلیل رنگ جذاب و خواص سلامتی آن بسیار محبوب شده است.

نمک صورتی، همانند نمک‌های دیگر، متشکل از سدیم و کلرید است؛ با این تفاوت که در این نمک، گونه‌ای معدنی به نام «هیمالیا سالت» حضور دارد، که رنگ صورتی زیبای آن را تدارک می‌دهد. این نمک به بهداشت قلبی، عملکرد مغزی، بهبود سلامت و طوطی، ترکیب خونی، کاهش کلسترول بالا، درمان سردرد و کمردرد کمک می‌کند.

با مصرف نمک صورتی به جای نمک سفید، ریسک بروز بیماری‌های قلبی و عروقی، فشار خون و بیماری‌های انعقادی کاهش می‌یابد. همچنین، این نوع نمک می‌تواند در دستگاه گوارش کمک کند، زیرا که حضور مواد معدنی خاص در آن به هضم غذا کمک می‌کند و کمک می‌کند تا عملکرد کلی دستگاه گوارش بهبود یابد.

دیدن نمک صورتی در کمد کابینت خود، ممکن است شاید باعث بازدهی و سلامت بهتری در زندگی شما شود. با مصرف دائمی نمک صورتی و کاهش مصرف نمک سفید، شما می‌توانید جامعه‌بهتر، سالم‌تر و پویا‌تری را تجربه کنید.مصرف نمک صورتی در صنایع غذایی و آشپزی

مصرف نمک صورتی به عنوان یکی از نمک‌های طبیعی و سالم، در صنایع غذایی و آشپزی به عنوان جایگزینی برای نمک سفید معمولی در نظر گرفته شده است. این نمک از یک سنگ طبیعی به نام هیمالیا به دست می‌آید که در ارتفاعات بلند هیمالیا واقع شده است. نمک صورتی شکل جذابی دارد و می‌تواند ویژگی‌های بصری غذا را بهتر کند.

در صنایع غذایی، مصرف نمک صورتی دارای فواید بسیاری است. یکی از این فواید، تأثیر بسیار کم نمک صورتی بر روی فشار خون بدن است. همچنین، نمک صورتی به دلیل تمام بودن موارد لازم برای یک نمک غذا، شامل همان سدیم، پتاسیم، کلسیم و مواد معدنی دیگری که در نمک سفید وجود ندارد، فواید بیشتری نسبت به نمک سفید دارد.

در آشپزی نیز، نمک صورتی هنگام پخت و پز غذاها به خوبی جذب می‌شود و در نتیجه، غذاها دارای طعم و مزه خوبی می‌شوند. علاوه بر آن، نمک صورتی می‌تواند در دیگر غذاهای از جمله سالاد، روغن زیتون و سس با استفاده از آن، دارای طعم و رنگ جذابی شوند.

در نهایت، باید گفت که مصرف نمک صورتی در صنایع غذایی و آشپزی به دلیل فواید بسیار زیادی که دارد، در سال‌های اخیر به شدت رواج پیدا کرده است. برای افزایش سلامتی و طعم بهتر غذاها، توصیه می‌شود از نمک صورتی در جای نمک سفید استفاده شود.تاثیر کاهش مصرف نمک صورتی بر محیط زیست و راهکارهای بهبود آن

مصرف نمک صورتی یکی از عوامل زیان آور برای محیط زیست می باشد. این نمک که به صورت بخشی از استخراج نفت و گاز تولید می شود، به آب های دریا و اقیانوس ها ریخته می شود و باعث افزایش سطح نمک در آب شده و به تبع آن، اثرات زیان آوری را بر روی گونه های مختلف حیات زیستی دارد.

همچنین نمک صورتی باعث ایجاد خشکسالی در منطقه می شود و باعث کاهش تنوع زیستی و تخریب درختان و گیاهان می شود. علاوه بر این، مصرف بالای نمک صورتی برای انسان ها نیز مضر است و می تواند به بروز بیماری های مختلف مانند فشار خون، بیماری های قلبی و عروقی، سکته مغزی و کلیه نیز منجر شود.

برای بهبود وضعیت محیط زیست و کاهش تاثیرات نمک صورتی، می توان از روش های مختلفی استفاده کرد. این روش ها عبارتند از: کاهش میزان استخراج نفت و گاز، استفاده از فناوری های جدید و بروز، به کارگیری روش های حذف نمک در تصفیه آب، کاهش مصرف نمک در صنایع و خانوار ها و تشویق به کاشت درختان و گیاهان جلوگیری از خشکسالی و کاهش تنوع زیستی.

در نتیجه، کاهش مصرف نمک صورتی، تاثیر قابل توجهی در بهبود وضعیت محیط زیست دارد و می توان با بهره گیری از روش های مناسب، این تاثیرات را بیشتر کرد. به همین دلیل، این موضوع باید به عنوان یک مسئله جدی در برنامه های حکومتی و سیاست های محیط زیستی مد نظر قرار گیرد.


زمینِ نو

منبع
آخرین مطالب
مقالات مشابه
نظرات کاربرن