۱۲ توصیه بهداشتی به هیئتهای عاشورایی

عضو کمیسیون بهداشت مجلس اظهار داشت: وزارت بهداشت صادقانه برای مقابله با بیماری کرونا در کشور فعالیت دارد و آمار ارائه شده توسط این وزارتخانه صحیح است و سایر مقامات و مسئولان از جمله همکار خود ما باید از ارائه آمارهای مختلف در این باره که مبنای دقیقی هم ندارد پرهیز کنند و مردم و همگان باید آمار وزارت بهداشت را مدنظر داشته باشند.

خبرگزاری فارس: حسینعلی شهریاری نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی، گفت:نشست امروز کمیسیون بهداشت و درمان مجلس برای بررسی بیماری کرونا که بنا بود با حضور سعید نمکی وزیر بهداشت برگزار شود به دلیل نشست اضطراری آقای وزیر بدون حضور وی و با حضور معاونین بهداشت و درمان این وزارتخانه برگزار شد. نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی، گفت: رونق گردشگری سلامت فقط با افزایش ظرفیت پزشک محقق می شود. بیشتر شاهان این امپراتوری میان مردم محبوب بودهاند و استبداد نداشتهاند؛ با این حال، شاه معمولاً در مجامع عمومی حاضر نمیشد.

یعنی وقتی پشت گیت ورودی مترو یک صف طولانی از مردم وجود داشته باشند که یکی از آنها بیمار باشد، بستن گیت یا راه ندادن او در ورود و خروج، ایجاد اختلال میکند. اگر راهی پیدا کنیم که از طریق بستن گیت ورودی نگذاریم افراد بیمار یا واکسن نزده وارد مترو و اتوبوس شوند، ضریب اطمینان افزایش خواهد یافت. اگر قصد سفرهای خارجی دارید، خواندن راهنمای دریافت کارت واکسن انگلیسی در ایران را به شما پیشنهاد می کنیم. مورد دیگری که شما باید هنگام تحصیل در رشته پزشکی به آن توجه کنید تهیه مقدمات آن است.

  • شهرخبر – مبتلایان به اُمیکرون تا چند روز ناقل هستند
  • منطقه جغرافیایی
  • معاونت فرهنگی و دانشجویی
  • روپوش آستین بلند و ماسک جراحی بپوشید
  • شهرخبر – نحوه درمان کودکان مبتلا به اُمیکرون در منزل
  • ؟ (۱۳۶۰-۱۳۶۸)

وی با تاکید بر اینکه در صورت نیاز به استقرار بیمارستان سیار و صحرایی، موضوع باید به صورت آنی و بدون فوت وقت در هیئت رئیسه دانشگاه و ستاد کرونا استان مطرح و در صورت تصویب، مراتب با معاونت درمان ستاد وزارت بهداشت مکاتبه شود، گفت: با توجه به محدودیتهای ارائه خدمات در بیمارستانهای سیار و صحرایی، قبل از هرگونه تصمیم گیری در این خصوص، باید ظرفیتهای موجود محلی و امکان اعزام و انتقال بیمار به استانهای همجوار و معین بررسی شود. در این اطلاعیه تاکید شده است اکه در صورت مشاهده خطا در تاریخ یا نوع واکسن یا عدم ثبت نوبت اول یا دوم واکسن خود فرم گزارش خطا در کارت واکسن دیجیتال را تکمیل کنید. به گفته سرپرست مرکز آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت، در صورتی که فردی در کارت واکسن دیجیتال انگلیسی خود با مغایرت یا عدم ثبت اطلاعات مواجه شد و در یک هفته آینده قصد سفر به سایر کشورها را داشت، کافی است در هنگام ثبت گزارش مغایرت اطلاعات واکسیناسیون تصویر بلیت سفر خود را بارگذاری کند تا زودتر از موعد به موضوع رسیدگی و اصلاحیه های لازم پس از تطابق اطلاعات انجام شود.

او با ذکر مثالی گفت: به عنوان مثال وقتی قرار است بلیط هواپیما فروخته شود سامانه راه و شهرسازی به سامانه ایران من متصل میشود، این سامانه هم به وزارت بهداشت متصل است و هنگامی که فردی کدملی خود را ثبت کند از طریق این سامانه یک تبادل اطلاعاتی با ما انجام میشود و اطلاعات فرد در اختیار سامانه قرار میگیرد که فردی که متقاضی بلیط است آیا واکسن زده است و آیا در قرنطینه بیماری قرار دارد یا خیر؟ برای دریافت کارت واکسن دیجیتال کرونا به سامانه ثبت نام واکسیناسیون کرونا مراجعه کنید.

شریفی گفت: افرادی که قصد سفر به کشورهای خارجی را دارند، توجه داشته باشند که دریافت کارت واکسن دیجیتال انگلیسی را به روزهای آخر پیش از سفر خود موکول نکنند، زیرا در مواردی مشاهده شده است که فرد یک روز پیش از سفر خود اقدام به دریافت کارت واکسن دیجیتال انگلیسی کرده و با مشکل مغایرت یا عدم ثبت اطلاعات واکسیناسیون خود مواجه شده است و این مسئله می تواند فرد را با چالش برای مراجعه حضوری و پیگیری حل مشکل روبه رو کند. در حال حاضر، فاز اول این سامانه راهاندازی شده و مخصوص مسافرانی است که قرار است در طی ۲ هفته آینده، به کشورهای خارجی سفر کنند.

در آن زمان اعلام شد که این سامانه در حال تکمیل است و به زودی اطلاعات تمامی افراد روی آن قرار می گیرد. از همین رو وزارت بهداشت از هممیهنان خواسته است در صورتی که سفر نزدیک خارجی در پیش ندارند، تا تکمیل شدن این سامانه بردباری کنند. وی با ابراز امیدواری از اتصال وزارت ارشاد به سامانه ایران من تا پیش از آغاز رسمی جشنواره فجر، تصریح کرد: صحبتهایی پیرامون این موضوع شکل گرفته است و اگر در زیرساختهای فنی مشکلی وجود نداشته باشد، انشاءالله تا پیش از ۱۲ بهمن سامانهها متصل میشوند.

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت درباره سامانه ایران من، اظهار کرد: این یک سامانه ملی و پهناور است که اگر مباحث دولت الکترونیک کاملی داشتیم اکنون کارمان راحتتر بود. وی بر ضرورت پخت و پز در مکانهایی با شرایط بهداشتی مناسب تاکید کرد و افزود: لازم است همه افراد درگیر در توزیع آب، چای و غذا کارت بهداشت معتبر داشته باشند و حتماً پیش از آغاز ماه محرم معاینات پزشکی از آشپزها به عمل آید تا اگر مبتلا به بیماریهای خاص یا بیماری انگلی باشند، درمان شوند. او تاکید کرد: با توجه به سرمای هوا و بسته بودن فضای سالن سینما و تئاتر کار تهویه در تراکم جمعیت به راحتی انجام پذیر نیست که بتوانید با ۱۰۰ درصد ظرفیت دو تا سه ساعت در سالن بنشینید و بیمار نشوید.

فرهادی با تاکید بر اینکه وزارت بهداشت به هیچ عنوان موافق استفاده ۱۰۰ درصدی از ظرفیت سالنهای سینما، تئاتر و کنسرت نیست، بیان کرد: یکی از اصول اساسی فاصله گذاری فیزیکی است که باید وجود داشته باشد. معاون بهداشت وزارت بهداشت اعلام کرد رهبر معظم انقلاب به تمام وزرای بهداشت درباره مساله جمعیت تاکید و پیگیری داشته اند. شهریاری خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت تمام تلاش خود را برای مقابله با این بیماری به کار گرفته اما سایر وزارتخانهها و دستگاهها باید وزارت بهداشت را دراین مسیر یاری کنند. ماما یا متخصص زایمان باید درمورد بی­خطرترین روش و زمان تولد نوزاد با شما صحبت کند.