وزیران و معاونان دولت روحانی این روزها چه کار می کنند؟

در دهه گذشته، در نتیجه تغییر آرایش منطقهای به نفع تهران – حمله آمریکا به افغانستان و عراق باعث شد رژیمهای این کشورها با رهبران نزدیک به تهران و آمریکا جایگزین شوند – رقابت بین ایران و عربستان نیز افزایش یافت.

پیش از این نیز «سهیل المزروعی»، وزیر انرژی و زیرساخت های امارات با «تمام رعد»، وزیر منابع آبی سوریه در تاریخ 22 سپتامبر 2021 در دبی دیدار کرده بود و دو طرف درباره تقویت همکاری مشترک در زمینه های مختلف به خصوص پرونده آب و انرژی گفت وگو کرده بودند.

گزارش ها حاکی از آن است که ارزش کل سرمایه گذاری های امارات در سوریه در ابتدای 2011، بیش از 20 میلیارد دلار بوده است. این کارشناس مسائل سیاسی و منطقه عربی، توضیح می دهد که تلاش های امارات با هدف حضور نظام سوریه در بخشی از این معادله و تلاش برای بازگرداندن سوریه به اتحادیه عرب بوده است. معاون اسبق بازرگانی و امور بینالملل وزارت نفت گفت: اصلا ایدهآل بنده این است که ایران تمامی گاز صادراتی ترکمنستان را بخرد و خودش این گاز را با توجه به موقعیت ژئوپلیتیک ممتاز خود به سایر کشورها صادر کند.

سفر بن زاید به دمشق عجیب و ناگهانی نبود، زیرا امارات دو سال پیش سفارت خود را در دمشق بازگشایی کرده بود و دیدارهای دیپلماتیک نیز میان مقامات دو کشور وجود داشت که مهمترین آنها دیدار «سهیل المزروعی» وزیر انرژی امارات با «بسام طعمه» وزیر نفت سوریه بود. بر این اساس می توان بیان کرد که رشد اقتصادی مناسب در سال های 92 تا 96،یکی از این عوامل بوده است به عنوان ، رشد اقتصادی 14 درصدی در سال 95 که البته به بخش زیادی آن به لطف بخش نفت بود در کاهش آهنگ تورم موثر بوده است.

الان هم بیشتر وقت خود را به کارهای مطالعاتی و پژوهشی میگذراند و خاطرات خود را مینویسد. موضوع دیگر این است که سفر عبدالله بن زاید به دمشق و دیدار وی با بشار اسد میتواند زمینه احیای نقش سوریه در جهان عرب را فراهم کند. وزیر اقتصاد سوریه در این دیدار به تشریح قانون سرمایه گذاری در سوریه که محیط مناسب و جالب توجه ای را در مرحله بهبود و بازسازی ایجاد می کند و سرمایه گذاران را به ایجاد پروژه در همه زمینه ها تشویق خواهد کرد، پرداخت.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) نیز در این خصوص گفت که دو طرف در این مذاکرات درباره مسائل اقتصادی دارای اهمیت مشترک از جمله توافق بر سر تشکیل مجدد و احیای شورای مشترک تجار سوری و اماراتی با هدف تشویق مبادله تجاری، سرمایه گذاری و همکاری اقتصادی بین دو کشور رایزنی کردند.

مهم تر از این دیدارها، گفت وگوی تلفنی بین «محمد بن زاید»، ولیعهد امارات و «بشار اسد»، رئیس جمهور سوریه در 27 مارس 2020 است که دو طرف درباره آخرین تحولات و پیامدهای ویروس کرونا در منطقه و جهان و اقدامات و تدابیر اتخاذ شده از سوی دو کشور برای مقابله با این بیماری گفت وگو کردند. این موضوع دقیقی است، زیرا کشورهای عربی نتوانسته اند از تحولات سوریه به دور باشند.

۱۹۵ نماینده مجلس امروز در جلسه علنی، دولت روحانی را به خاطر تاخیر در ترخیص کالاهای اساسی متخلف شناختند و گزارش کمیسیون اقتصادی در این زمینه را برای بررسی به قوه قضائیه فرستادند. موضوع مهم دیگر این است که سفر بن زاید به دمشق و دیدار وی با بشار اسد به نوعی شکست سیاستهای عربستان سعودی نیز محسوب میشود. با ظهور بهار عربی، فرصت دیگری برای شکلدهی دوباره به خاورمیانه پدید آمد و ایران و عربستان نیز برای افزایش نفوذ خود به تلاشی همه جانبه روی آوردند.

با توجه به تجاربی که از دخالت آمریکا در امور کشورها و انجام کودتاها وجود داشت، بحث ادامه فعالیتهای سفارت آمریکا در ایران که با امنیت ملی جمهوری اسلامی انطباق نداشت، پیش آمد. یکی دیگر از مقامات فعلی رژیم صهیونیستی هم تاکید کرده است: اسرائیل در زمان حاضر توانایی وارد کردن خسارت قابل توجه به تاسیسات هسته ای زیرزمینی ایران در مناطق نطنز و فردو را ندارد.

وقتی به صفحه توییتر در وبسایت ویکیپدیا نگاه کنید، درآمد 400 هزار دلاری فصل سوم 2009 را با تعداد 74 کارمند نشان میدهد (که البته بعد از حوادث انتخاباتی در ایران در آمد فصل چهارم بالغ بر 4 میلیون دلار خواهد شد)؛ اما اخیرا هکری توانست به اسناد محرمانه توییتر سرک بکشد و آمار و ارقامی ارائه کند که هیچ شکی باقی نمیگذارد که تشکیلاتی بزرگ و کلان در سطح دولت آمریکا پشت ماجراست.

دولت ترامپ بیت المقدس را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت شناخت و سفارت آمریکا در تلآویو را به بیت المقدس منتقل کرد. پیش از دوران ترامپ، سرکنسولگری ایالات متحده در بیت المقدس به عنوان یک سفارت واقعی برای فلسطینیان خدمت میکرد.

در نتیجه، در مارس ۲۰۱۹، سرکنسولگری ایالات متحده در بیت المقدس با سفارت آمریکا در اراضی اشغالی ادغام شد و یک هیئت دیپلماتیک واحد به وجود آمد. آنتونی بلینکن در توئیت دیگری تاکید کرد، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا به مبارزه با یهودستیزی در بحبوحه افزایش نگرانیها در رخدادهای مربوط به این موضوع پایبند است. حرفم این است که دولت هایی که تاکنون روی کار آمدهاند می دانستند مشکلات مدیریتی وجود دارد و با علم به این موضوع کار خود را آغاز کردند.

الجمل بیان می کند که احتمال دارد آشتی و صلح در میان گروه های حاضر در خاک سوریه، بخشی از تلاش های امارات برای به حاشیه راندن توافقات ایران با سوریه باشد. در عین حال، بحران سوریه مهمترین بحران عربی یک دهه اخیر بود که نقش بازیگران غیرعرب برای پایان دادن به این بحران برجسته بود، در حالی که بازیگران عربی با نادیده گرفتن هویت عربی سوریه، در جهت خلاف امنیت و منافع ملی این کشور عمل کردند.

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه، وزیر انرژی امارات تاکید کرده بود که کشور آماده کمک به بازسازی سوریه با هدف تقویت توسعه آن و بازگشت اوضاع به پیش از جنگ داخلی در سوریه است. کشورهای عربی به رهبری عربستان سعودی در یک دهه گذشته از حضور سوریه در اتحادیه عرب جلوگیری کردند، اما سفر عبدالله بن زاید و احیای روابط برخی دیگر از کشورهای عربی با سوریه، میتواند زمینه بازگشت دمشق به اتحادیه عرب را حتی در نشست مارس 2022 فراهم کند.

ارتش رژیم صهیونیستی از افزایش شمار مبتلایان به بیماری کووید ۱۹ در بین نظامیان این رژیم خبر داد. به عبارتی، مقام رسمی امارات پس از یک دهه به دست برتر و نقش مهم بشار اسد در تحولات سوریه اذعان میکند و این به نوعی پذیرش شکستهای ضد سوری محور عربی/غربی/عبری/ترکی است. عربستان در یک دهه گذشت با هدف ممانعت از بر هم خوردن توازن قدرت به نفع محور مقاومت، پیشگام براندازی نظام سوریه بود، اما اکنون شاهد احیای روابط متحدان عرب خود با دمشق است.

تاثیرگذاری تحولات سوریه بر کشورهای عربی در قالب تاثیر بر اقتصاد این کشورها، بروز واگرایی و شکاف در میان جهان عرب و همچنین تضعیف موقعیت کشورهای عربی در نظم غرب آسیا رخ داد. دلیل چهارم نیز عوامل مساعد سیاسی بود که عبارتند از: قطعنامه شورای امنیت در حمایت از مداخله نظامی، موضع اتحادیه آفریقا در حمایت از دموکراسی در لیبی و موافقت وسیع در بین رهبران و مردم عرب.

وی اشاره دارد که امارات از تلاش ها برای صلح بین نیروهای حاضر در خاک سوریه و همچنین برخی گروه های معتدل برای گفت وگوی سیاسی مجدد در داخل کشور حمایت کرده است. المزروعی اشاره کرده بود که امارات به اقدام عربی مشترک به خصوص در بخش آب اعتقاد دارد و از هرگونه اقدامی که برای انتقال تجربه امارات در زمینه خصوصی سازی بخش های حیاتی و تبادل تجربه و حمایت از پروژه های سرمایه گذاری در دمشق لازم باشد، استقبال می کند.

فروردین ماه سال جاری، زمانی که دکتر محمد جواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در جریان سفر منطقهای خود به آسیای مرکزی از تاجیکستان دیدار نکرد، «عادی نبودن» وضعیت روابط دو کشور برای ناظران مسجل شد.

هیچ کس منکر نیست که رقابت بین ایران و اعراب و نیز جدایی فرقهای ریشهای عمیق دارد و برای بهبود آن نیازمند گفتگو و تعاملی جدی هستیم. به گزارش از اسپوتنیک، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در گفتگو با شبکه “کریمه 24” گفت: کشورهای غربی با توجه به تنش بین اوکراین و روسیه و اتهامات کشورهای غربی از جمله ایالات متحده آمریکا مبنی بر برنامه ریزی مسکو برای تهاجم به کی یف، در حال انتقال شبه نظامیان آموزش دیده به اوکراین هستند.