همبستگیهای منافع ملی و ایدئولوژی در سیاست خارجی – ديگران

از آنجایی که مهمترین ملاک ارزیابی سیاست خارجی کشورها تأمین منافع ملی است، سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران را بر حسب این فاکتور چگونه ارزیابی می فرمایید؟ در این دولت معلوم شد که اعتماد به غرب جواب نمیدهد؛ به ما کمک نمیکنند و هر جا بتوانند ضربه میزنند؛ آنجایی که ضربه نمیزنند، آنجایی است که امکانش را ندارند؛ هر جا امکان داشتهاند ضربه زدهاند؛ این تجربهی بسیار مهمّی است.

مطلقاً نبایستی برنامههای داخلی را به همراهی غرب موکول کرد و منوط کرد، چون قطعاً شکست میخورَد، قطعاً ضربه میخورَد. آمریکا در وضعیتی نیست تا این تهدیدات را عملی کند و از طرفی نبایستی تحت تأثیر این عملیات عقبنشینی کنیم.

حتی انتظار می رفت به واسطه برگزاری رویداد ورزشی جهانی در کشور همسایه، برای توسعه ی زیرساخت های مناسب برای جذب گردشگر خارجی و ایجاد درآمد مقطعی ارزی برای منطقه اقدام شود که در فرصت سوزی بزرگ سازمان منطقه آزاد کیش، این امر نیز محقق نشد و امکانات ورزشی جزیره در سطح محلی و نهایتا ملی، بدون پیشرفت چشمگیر در هشت سال اخیر به حال خود رها شد و اکنون نیز پیش بینی ها حاکی از عدم آمادگی کیش برای بهره مندی حداکثری از این رویداد ورزشی است.

همچنین به دلیل همین قوانین دست و پاگیر دولتی و وابستگی جزیره کیش به خودروهای خارجی، هیچگونه خودروی جدید شخصی به کیش وارد نشده و به همین دلیل قیمت خودروهای قدیمی و فرسوده در این ظرف سربسته ناشی از خودتحریمی، به چندین برابر قیمت واقعی خود رسیده است. شاید این مهمترین سوالی باشد که طی روزهای اخیر بارها و بارها در رسانههای مختلف و فضای مجازی تکرار شده است.

در این میان، اما سهم زنان از دولت خاتمی در قامت معاونت تجلی یافت و سهم زنان تا به امروز در دولت روحانی نیز در شکل و شمایل معاون و سخنگوی وزارت خارجه و شاید دیپلمات های سفیر.

به گزارش سرویس وبگردی پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر به به گزارش نامه، 16 سال از آن زمان که سیدمحمد خاتمی به ریاست جمهوری رسید و بسیاری زنان و جوانان را عامل اصلی پیروزی وی در انتخابات می دانستند، حال حسن روحانی، بر صندلی ریاست جمهوری نشسته است که باز تحلیل ها، از رای او بر محور زنان و جوانان می چرخد.

حمل و نقل عمومی در جزیره کیش که به عنوان یکی از به روزترین و بهترین مدیریت های حمل و نقل در کشور شناخته می شد، اکنون به دلیل سوء مدیریت سازمان منطقه ازاد کیش و مدیران بالادستی دولتی بر اساس تصمیم یک شبه، به جهت عدم واردات خودرو به کیش در طی سه سال گذشته، به یکی از ضعیف ترین و ناکارامدترین ناوگان ها تبدیل شده و تردد خودروهای فرسوده اعم از تاکسی ها و مینی بوس های قدیمی با ظاهری نامناسب و آلاینده در سطح کیش به دلیل عدم نوسازی ناوگان و عدم پاسخگویی صحیح این ناوگان به دغدغه های گردشگران و کیشوندان علیرغم افزایش چندین باره کرایه ها، چهره ی مترقی این جزیره را نسبت به هشت سال پیش به کلی خراب کرده است.

این جامعه بزرگتر،شبیه خانه ای است که حدود 180 اتاق 2دارد و هر یک از آن ها، تحت نام «کشور» روابط بین المللی را شکل می دهند و در ادبیات علوم سیاسی به «واحدهای سیاسی» معروف هستند. در دوره هشت ساله، هزینه زندگی در کیش، روز به روز افزایش یافت و از میانگین کشوری نیز فاصله خود را بیشتر نمود ولی درآمدها همسان با آنچه در سرزمین اصلی اتفاق می افتاد افزایش قابل توجهی نداشت.

بسیاری از افرادی که به آقای روحانی رأی دادند از خیلی از عملکردهای او راضی نیستند و میگویند مطالباتی مثل گشایشهای سیاسی و رفع حصر اتفاق نیفتاد، فکر میکنید چرا این گونه نشد؟ حالا بیش از یک ماه از خداحافظی حسن روحانی از نهاد ریاستجمهوری گذشته و بعد از حضور در مراسم تنفیذ و تحلیف دیگر از او خبری نیست.

وی تصریح کرد: «اما در حال حاضر موضوعاتی مطرح میشود که نیاز است دولت گذشته بایستد و درباره آنها پاسخگو باشد. وزارت کشور قزاقستان نیز امروز اعلام کرد که دو نیروی نظامی گارد ملی این کشور در جریان درگیریهای روز و شب گذشته در شهر آلماآتی با افراد تندروی شورشی جان خود را از دست دادند. متناسب با این رفتار سیاست خارجی روسیه در اشکال زیر قابل طرح است .

این چیز مهمّی است که این عدّهی قابل توجّه از صحابه این حدیث را و این حادثه را نقل کردهاند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسوشیتدپرس، دولت فعلی واشنگتن به پیروی از سیاست های چین هراسانه دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا، مالکیت چین بر دریای چین جنوبی را به چالش کشید.

دوران دولت دوم حسن روحانی را شاید بتوان از این منظر تنها و آنهم از برخی جهات با دوران دفاع مقدس مقایسه کرد؛ کمبود منابع ارزی، تحریم گسترده نفتی، موانع گسترده صادراتی و موانع نقل و انتقال پول از بانک.های جهانی، همگی در شرایطی رخ داد که سختیهای ویروس کرونا نیز جاری شده بود.

دولت روحانی واقعا بینظیر بود! نامه ای که منتشر شد در خصوص بازتولید توزیع یارانه بنزین بود و محدود به دو جزیره بود با حفظ همین مبلغ قرار است باز تولید شود. جزیره کیش، در بحث امنیت و آرامش که زمانی زبانزد بود، علیرغم تلاش نیروهای امنیتی و انتظامی، دچار مشکلاتی شده است.

دولت روحانی تلاش کرده است که از همه ظرفیت های «شکنجه آمارها» برای ارائه تصویر مطلوب از اقتصاد ایران در دوره مسئولیت خود و ارائه تصویری سیاه از دولت قبل استفاده نماید، اقدامی که هیچ تناسبی با یکی از شعارهای اصلی این دولت یعنی «دولت راستگویان» ندارد. منصوره شریفی در حالی که جدیترین گزینه نمایندگی جدید ایران در ژنو است، اما گفته می شود با توجه به سوابق کاری او که در شرق آسیا بوده، احتمالا روانه اندونزی یا بنگلادش می شود که دوره ماموریت سفرای آنها خاتمه یافته است.

ممکن است آن زحمتی که یکی کشیده، حرصی که خورده برای یک مسئلهای، تلاشی که کرده، کسی هم نداند، جایی هم ثبت نشود و گفته نشود، امّا کرامالکاتبین میدانند و علم خدای متعال احاطهی به همه چیز دارد. گفته میشود شما بایستی قول بدهید، تضمین بدهید که نقض نمیکنید، میگویند نه، ما تضمین نمیدهیم؛ این را الان صریح به دوستان ما و به دیپلماتهای ما میگویند که ما تضمین نمیدهیم نقض نکنیم؛ نمیتوانیم چنین تضمینی بدهیم.