هشدار جدی به مبتلایان امیکرون

متخصصان معتقدند که علائم گونه اومیکرون ویروس کرونا معمولاً خفیف است و شبیه به علائم سرماخوردگی است. نتایج به دست آمده از این مطالعه با دادههای ارائه شده توسط مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریها در آمریکا (CDC) مطابقت دارد. محققان ۴۳ فرد مبتلا به گونه اومیکرون را در بازه زمانی اول تا هشتم دسامبر مورد ارزیابی قرار دادند و به این نتیجه رسیدند که سرفه، خستگی، گرفتگی بینی یا آبریزش بینی جز علائم رایج بیشتر افراد بوده است. گروهی دیگر از پژوهشگران نیز اعلام کردند که خستگی به همراه سردرد، بدن درد و خارش گلو رایجترین علائم مشاهده شده در میان افراد مبتلا به گونه اومیکرون است.

همه انواع کووید-19، از جمله نوع دلتا که در سراسر جهان غالب است، میتواند باعث بیماری شدید یا مرگ شود، بهویژه برای آسیبپذیرترین افراد؛ بنابراین پیشگیری همیشه کلیدی است. آخرین اخبار راجع به ویروس اومیکرون چیست. به طور کلی، شدت موارد ابتلا در افراد مختلف، بسته به عوامل بسیاری از جمله وضعیت واکسیناسیون، سن، سلامت کلی و عوامل اجتماعی و اقتصادی متفاوت است. آخرین اخبار در ایران برای ویروس اومیکرون چیست. “اومیکرون سویه غالب در ایران”. این مهمترین خبری است که میتوان در مورد امیکرون در ایران بیان کرد. بنا به گفته عضو هیئت علمی در ایران، بیشتر از 90 درصد از افرادی که دارای علائم سرماخوردگی هستند، به این بیماری دچار شدهاند.

آیا واکسنهای کرونا شامل نوعی محتویات حیوانی هستند؟ خیر، هیچ یکی از واکسنهای مورد تأیید سازمان جهانی بهداشت دارای محتویات حیوانی نیستند. چگونه میتوانم تا زمان واکسینه شدن از خانوادهام محافظت کنم؟ واکسنهای ایمن و اثرگذار دگرگونی بزرگی پدید میآورند اما هنوز مشخص نیست که تا چه میزان میتوانند از ما در برابر آلودگی و انتقال ویروس محافظت کنند. در حال حاضر، حتی پس از واکسینه شدن باید پیشگیریهای لازم را به عمل بیاوریم تا از خود و دیگران محافظت کنیم. این اقدامات شامل استفاده از ماسک، فاصلهگذاری اجتماعی و شستشوی مداوم دستها است.

خیر. ویروس ایجادکننده کووید ۱۹ و ویروسی که باعث شیوع سندرم حاد تنفسی (SARS) در سال 2003 شد، از نظر ژنتیکی به یکدیگر مرتبط هستند، اما بیماریهای ناشی از آنها به طور کامل متفاوت است. بیماری سارس کشندهتر بود اما شدت مسری بودن ویروس عامل کرونا بیشتر است. آیا برای محافظت از خودم باید از ماسک استفاده کنم؟ فقط در صورت ابتلا به علائم کووید ۱۹ (به ویژه اگر سرفه میکنید) یا زمانی که از بیمار متبلا مراقبت میکنید، ماسک بزنید. ماسک یکبار مصرف فقط یک بار قابل استفاده است.

  • بد بویی نفس
  • اکسیژن کم میتواند باعث اختلال در عملکرد کلیهها شود
  • از مهمانی­ های بزرگ و تجمعات انبوه بپرهیزید
  • از تماس نزدیک با افرادی که بیمار هستند، خودداری کنید
  • احساس تنگ نفس

سه ماه پس از شیوع ویروس کرونا (کووید-19) بالغ بر 200 کشور در جهان گرفتار این ویروس شدهاند. ابعاد گسترده و فرامرزی این بیماری، بررسی این موضوع را ضروری میکند که دولتها طبق حقوق بینالملل چه تعهدی در راستای پیشگیری و جبران خسارت از زیان فرامرزی به طور کلی و این بیماری به طور خاص دارند. این مقاله میکوشد تا قلمرو این دسته از تعهدات دولتها را مشخص کند.

با شناخت علائم کرونا و رعایت نکات بهداشتی ارائه شده از سوی سازمان بهداشت جهانی که در این مطلب به آنها میپردازیم، از سلامت خود و دیگران محافظت کنید. به طور منظم و با دقت دستان خود را با آب و صابون یا محلول ضدعفونی کننده حاوی الکل تمیز کنید. چرا؟ شستن دستها با آب و صابون یا محلول ضدعفونی کننده حاوی الکل، ویروسهایی را که ممکن است به دستهای شما منتقل شده باشند، از بین میبرد. با کسانی که سرفه یا عطسه میکنند، حداقل یک متر فاصله داشته باشید. چرا؟ هنگام سرفه و عطسه قطرات ریزی از بینی و دهان افراد به بیرون پرتاب میشود. اگر شما به آنها خیلی نزدیک باشید و فرد دیگر مبتلا به ویروس باشد، این ذرات ریز که حاوی ویروس COVID-19 هستند از طریق تنفس به بدنتان وارد میشوند.

با توجه به اینکه Omicron یک بیماری درمان گریز است، تشخیص آن هم کار سادهای نیست و نیازمند تجهیزات پیشرفتهای است. البته باید بگوییم که توالییابی ژنی برای درمان اُمیکرون نیاز نیست. علاوه بر اینکه تعداد آزمایشگاههای بسیار معدودی در کشور قادر به توالییابی و تشخیص سویههای مختلف کرونا هستند. از این امکانات برای ردگیری ورودی ویروس به کشور استفاده میشود و نه برای تشخیص نوع ویروس در تکتک بیماران.

چه کاری باید انجام دهم؟ متأسفانه، اطلاعات آنلاین نادرست بسیاری درباره ویروس و واکسنهای کرونا وجود دارد. اطلاعات نادرست در بحرانهای حوزه سلامت میتواند منجر به اشاعه توهم، ترس و انگزنی بشود. این امر همچنین منجر خواهد شد افراد بدون محافظت باقی مانده یا بیشتر در برابر ویروس آسیبپذیر باشند. واقعیات و یا توصیههای تأیید شده را از منابع مورد اعتماد مثلا مقامات بهداشتی کشور، سازمان ملل، یونیسف یا سازمان جهانی بهداشت دریافت کنید. اگر در فضای آنلاین مطالبی مشاهده کردید که معتقدید نادرست و گمراهکننده است میتوانید با گزارش آنها به پلتفرم رسانه اجتماعی مذکور از اشاعه آنها جلوگیری کنید.

ویروس کرونا دلتا چیست و چه علائمی دارد؟ واریانت دلتا یکی دیگر از جهشهای ویروس COVID-19 میباشد که علائم آن ممکن است کمی از سویه اصلی ویروس متفاوت باشد که مسریتر و بیشتر افراد جوان را درگیر میکند. این واریانت علائمی مانند آبریزش بینی، گلودرد، تب و سردرد دارد. سرفه و از دست دادن حس بویایی در این واریانت نسبت به واریانت اصلی کمتر مشاهده شده است.

ویروس همچنین ممکن است در هنگام عطسه ، سرفه یا بازدم فرد آلوده منتشر شود و افراد اطراف آنها در این ریز قطرات تنفس کنند. به همین دلیل ، مهم است که حدود یک متر (3 فوت) از کسی که می شناسید ویروس دارد دور باشید. شایعترین علائم سرفه خشک ، خستگی و تب با درجه حرارت بالا است. علائم دیگر شبه آنفولانزا مانند درد و ناراحتی ، گرفتگی بینی ، آبریزش بینی ، گلو درد یا اسهال نیز شایع است. حدود 80٪ افراد مبتلا به ویروس کرونا بدون نیاز به درمان خاصی ، معمولاً در حدود هفت روز پس از شروع علائم ویروس بهبود می یابند.