هر آنچه درباره امیکرون می دانیم؛ علائم و تفاوت با کرونا کووید19 – مجله دکتردکتر

به عنوان مثال کسانی که دچار بیماری HIV هستند، در صورت ابتلا به کرونا می توانند جهش های جدیدی از این ویروس را تولید نمایند. امیکرون یا دلتا؟ کدامیک خطرناک تر است؟ آیا کسانی که واکسن زده اند، به امیکرون مبتلا می شوند؟ به عقیده محققان در سراسر جهان، واکسیناسیون تنها راه نجات از بیماری کرونا و همچنین سویه امیکرون و سویه دلتاست. آنها در همه کشورها تاکید می کنند که مردم باید علیه کووید19 واکسینه شوند و همچنین دوز یادآور یا همان دوز بوستر در اسرع وقت به همه جمعیت جامعه بالای 12 سال در همه کشورها تزریق شود.

واکسنهای کووید-۱۹ با ایجاد پاسخ ایمنی در برابر ویروس کرونا به طور قابل توجهی باعث کاهش ریسک پیشرفت بیماری کرونا و عواقب جدی ناشی از این بیماری میشود. دوز سوم واکسن کرونا «اومیکرون» را خنثی میکند؟ آیا کرونا میتواند شخصیت شما را تغییر دهد؟ باشگاه خبرنگاران جوان – در اوج تسونامی کووید-۱۹ که در اوایل سال ۲۰۲۰ شهر نیویورک را در نوردید، یک پزشک اورژانس بسیار محترم، «لورنا برین» (Lorna Breen) با خودکشی به زندگی خود پایان داد. گروه استانها-سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از آغاز واکسیناسیون کودکان ۹ ساله و بالاتر علیه کووید ۱۹ خبر داد و گفت: در مراکز تجمیعی واکسیناسیون استان از شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰ همزمان در اصفهان آغاز میشود.

امیکرون چه تفاوتی با ویروس کرونا دارد؟ ویروس کرونا به وسیله پروتئینی به نام اسپایک قابلیت ورود به سلولهای بدن را پیدا میکند و موجب بیماری کووید-۱۹ میشود. در سویه امیکرون حدود ۳۰ یا تعداد بیشتری جهش در پروتئین اسپایک شناخته شده که دو برابر بیشتر از تغییرات در نوع دلتا به شمار میرود.

  1. بروز تب
  2. کوفتگی و درد
  3. تزریق دوز سوم (سه ماه بعد از تزریق دوز دوم)
  4. انگشت کووید
  5. قله مرگ اومیکرون بیشتر از نوع دلتا است
  6. رعایت فاصله فیزیکی
  7. تا حد امکان از منزل کار کنید
  8. درد مداوم یا فشار در قفسه سینه

بسیاری از افراد 20 تا 30 ساله در بخش مراقبتهای بهداشتی، غذایی و خدمات ضروری مانند حملونقل عمومی کار میکنند. همچنین بسیاری از آنها در مناطقی که در معرض خطر ویروس و ابتلا به علائم اولیه کرونا هستند، مانند بارها و رستورانها، مدارس، مراکز نگهداری از کودکان و مغازههای خردهفروشی کار میکنند. دانشجویان میتوانند در هنگام بازگشت به خانه تحت تأثیر شیوع ویروس در دانشگاه قرار بگیرند و ویروس کرونا را گسترش دهند. ازآنجاکه افراد جوان کمتر دچار موارد شدید کرونا میشوند و علائم اولیه کرونا را در سطح خفیفتری بروز میدهند ممکن است نسبت به ایمنی خود اعتمادبهنفس کاذبی داشته باشند.

یکی از موارد شایعی که بر اثر کرونا ویروس برای افراد رخ میدهد حساسیت پوستی کرونا است. بثورات ماکلوپاپولار از علائم جدید کرونا و نوعی از بثورات پوستی است. این علامت با ناحیهای مسطح و قرمزرنگ بر روی پوست مشخص و با برجستگیهای ریز پوشانده میشود. این نشانهی کرونا فقط ممکن است در افراد با پوست روشنتر به رنگ قرمز دیده شود.

چنین اتفاقی ناشی از نوع پردازش اطلاعات و تجربههای فردی است که در طول زندگی دریافت میکنیم. ترکیب این دو میتواند واکنش ما را نسبت به یک موقعیت رقم بزند. در برخی موارد شاهد هستیم که افراد نسبت به موضوع بیماری کرونا بیش برآورد دارند و آن را در حد یک فاجعه بالا میبرند. این موضوع نیز ناشی از ترسی است که فرد با آن دست به گریبان است. کارآمدترین روش در شرایط کنونی همهگیری کرونا این است که بدانیم شرایطی که کرونا ایجاد کرده است با اپیدمیهایی که قبلاً آن را تجربه کردهایم تفاوتهای زیادی دارد. برای عبور از بحران کرونا، باید بدانید که غر زدن جز آزار رساندن به خود و دیگران کمکی نمیکند.

اما توصیه رایج این است که در صورت داشتن تب، تا بهبود آن، از خانه خارج نشوید. جوانب احتیاط را رعایت کنید و اگر تب بهبود پیدا نکرد از مشاورین داخلی دکترتو کمک بگیرید. یکی از نشانههای ابتلا به بیماری ناشی از ویروس کرونا سرفه خشک است. بااینوجود، سرفه به تنهایی دال بر ابتلای شخص به کرونا نیست. در صورت مشکوکشدن به وجود کرونا ویروس در بدنتان، تماس خود را با سایرین به حداقل برسانید. سعی کنید حتماً دهان خود را در زمان سرفه بپوشانید و در صورت نیاز به پزشک متخصص عفونی مراجعه کنید. تنگی نفس بهخودیخود نشانهی ابتلا به کرونا نیست.

سازمان بهداشت جهانی تا به امروز تعدادی از مهمترین سوالها درباره ویروس کرونا و بیماری کووید ۱۹ را دسته بندی کرده و به آنها پاسخ داده است. در راهنمای کامل کرونا پاسخ سوالهایی چون: نشانههای بیماری کووید ۱۹ چیست؟ بیماری کرونا به چه شکل منتقل می شود؟ روش صحیح استفاده از ماسک چیست؟ و ویروس کرونا تا چه مدت روی سطوح زنده میماند؟

اما اگر اندازه ولتاژ اعمالی از یک مقدار معین، یعنی ولتاژ مخرب بحرانی (Critical Disruptive Voltage)، عبور کند، هادیها با یک هاله یا نور بنفش ضعیف احاطه میشوند که کرونا (Corona) نام دارد. پدیده کرونا با یک صدای وز وز، تولید اوزون، تلفات توان و تداخل رادیویی همراه است. وقتی ولتاژ زیاد شود، هاله بزرگتر و درخشانتر میشود و منجر به صدا، تلفات توان و نویز رادیویی بیشتر خواهد شد. اگر هادیها صیقلی و صاف باشند، هاله کرونا در طول هادی به صورت یکنواخت خواهد بود، در غیر این صورت برخی نقاط درخشانتر به نظر میرسند. وقتی ولتاژ DC باشد، ظاهر شدن پدیده کرونا در دو سیم تفاوت خواهد داشت. در اطراف سیم مثبت تابش یکنواخت وجود دارد، در حالی که درخشش حول هادی منفی با لکههایی همراه است.