هر آنچه از ویروس کرونا امیکرون باید بدانید • دیجیکالا مگ

هرجند این ویروس ابتدا در آفریقای جنوبی شناسایی شد اما لزوما از آنجا نشأت نگرفته است. اولین نمونههای ثبت شده از این ویروس به جمهوری بوتساوانا مربوط میشود. به باور دانشمندان جهشهای متعدد و غیرعادی ویروس ناشی از این است که برای مدت طولانی بدن فردی را آلوده کرده که سیستم ایمنی بسیار ضعیفی داشته یا به بیماریهای نقص سیستم ایمنی مثل ایدز مبتلا بوده است. چه چیزی دانشمندان را نگران کرده است؟ آنچه متخصصان و مسئولان را در سراسر دنیا نگران کرده تعداد بسیار بالای جهشهای رخ داده در سویهی امیکرون است که به ۵۰ عدد میرسد.

در حالی که افرادی که از COVID-19 بهبود می یابند ممکن است مصونیت طبیعی در برابر این ویروس ایجاد کنند، ما هنوز نمی دانیم که چقدر طول می کشد یا چقدر از شما محافظت می شود. واکسن ها محافظت مطمئن تری را ارائه می دهند. آیا آزمایشهای فعلی کووید-19 نوع Omicron را تشخیص میدهند ؟ آزمایش های تشخیصی سریع مبتنی بر PCR و آنتی ژن که به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد ، همچنان برای تشخیص عفونت COVID-19، از جمله Omicron، ادامه دارد.

باشگاه خبرنگاران جوان – مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۶ میلیون و ۵۲۰ هزار و ۷۰۷ نفر رسید و تا کنون ۶ میلیون ۱۳۰ هزار و ۵۶۶ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستانها ترخیص شده اند. بنابر اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت،در طول ۲۴ ساعت گذشته ۵۷ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۳۲ هزار و ۶۸۱ نفر رسید. دو هزار و ۸۵ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند.

این بیماری نه تنها میتواند ریه را آلوده کند، بلکه در مواردی کلیه و کبد را نیز درگیر کرده و حتی به بیماریهای گوارشی و سکته قلبی نیز منجر شود. پادتن این بیماری نیز فقط چند ماه در بدن میماند و بعد از آن از بین میرود. در حال حاضر چندین واکسن توسط شرکتهای مختلف دارویی در سراسر جهان، مجوز گرفته اند.

  • در 14 روز گذشته در ایران بوده یا در ترانزیت بودهاند
  • آموزش روانشناسی
  • کرونا موجب کاهش اثرات حالت گذرای صاعقه میشود
  • علائم پوستی
  • سرفههای مداوم
  • آیا این بیماری از طریق حیوانات انتقال پیدا میکند؟
  • ورم چشم
  • افزایش تعداد کسانی که واکسن دریافت میکنند؛

این سلولهای خونی بدن را در برابر بیماریها محافظت میکند. محققان معتقدند که این فرایند با افزایش میزان متابولیسم مرتبط است که باعث تحریک پاسخ ایمنی میشود. در برخی مطالعات نشان داده شده است که چاقی خود ایمنی را مختل میکند. رژیمهای سرشار از قند و چربیهای ترانس مصنوعی یا به طور کلی کالری زیاد، شما را مستعد ابتلا به عفونت میکند. به این دلیل است که میتواند منجر به افزایش قند خون یا آسیب اکسیداتیو شود.

آیا داشتن سطح ویتامین D خون مناسب میتواند در صورت ابتلا به COVID-19 به جلوگیری از بخش مراقبتهای ویژه و مرگ کمک کند؟ با رشد سریع پاندمی کووید 19، تلاش دانشمندان بهمنظور شناخت بیماری نیز به نتایج بیشتری میرسد. آزمایشهای جدید بهسرعت وارد بازار میشوند و برخی از دیگر روشها ضریب اطمینان بالاتری دارند. ما با برخی از متخصصین این حوزه صحبت کردهایم و به برخی سؤالات رایج شما پاسخ دادهایم. پاندمی کووید 19 چگونه پایان مییابد؟

کووید ۱۹ براثر آلودگی به ویروس ایجاد میشود؛ درنتیجه نباید از آنتیبوتیک برای پیشگیری یا درمان آن استفاده کرد. آیا کووید ۱۹ واکسن یا راه درمان دارد؟ هرچند برخی درمانهای سنتی و خانگی ممکن است باعث تسکین و کاهش علائم کووید ۱۹ شوند، هیچ شواهدی وجود ندارد که داروهای کنونی میتوانند بیماری را درمان یا از ابتلا به آن پیشگیری کنند.

اگر تماس شما با آن شخص کمتر از این بوده، خطر عفونت در شما خیلی کمتر است. اما بعنوان یک احتیاط، شما باید هنوز سلامتی تان را برای 14 روز بعد از آخرین باری که با شخص عفونی بودید تحت نظر بگیرید. به دکترتان بگویید که با کسی تماس داشتهاید که COVID-19 دارد. دکتر ممکن است به شما بگوید که به نزدیک ترین بخش اورژانس بروید. اگر اینطور بود، قبل از رفتن به آنجا تلفن بزنید.

اگر نیاز به مراقبت پزشکی دارید در هنگام حضور در مطب ماسک جراحی بپوشید. من به یکی از کشورهایی که در خطر COVID-19 است سفر کردهام. چه کار باید بکنم؟ باور بر این است که بیشترین خطر قرار داشتن در معرض COVID-19 برای کسانی است که در کشور چین یا ایران سفر کردهاند. اگر عوارض ظاهر شد باید بلافاصله خودتان را از دیگران جدا کنید و مراقبت پزشکی بگیرید.

بیشتر افراد با شنیدن COVID-۱۹، علائمی مانند سرفه خشک و تب بالا را تصور میکنند. اما تحقیقات جدید در چین نشان میدهد که مواردی از COVID-۱۹ فقط با علائم گوارشی ظاهر میشوند. اسهال و سایر علائم گوارشی مثل تهوع، استفراغ و بیاشتهایی، تنها علامت در حدود یک چهارم از بیماران موارد خفیف COVID-۱۹ در این مطالعه جدید بوده است. این دسته از بیماران، دیرتر از بیماران با علائم تنفسی به دنبال مراقبتهای پزشکی بودهاند. یک تیم از بیمارستان اتحادیه و کالج پزشکی Tongji در ووهانِ چین اظهار داشتهاند که عدم شناسایی زودهنگام این بیماران ممکن است منجر به انتقال ناخواسته بیماری از طریق بیماران سرپایی با بیماری خفیف شود.