مقایسه کارگزاری های بورس فعال در بازار بورس ایران – آموزش و جدول

اشخاص حقیقی و یا حقوقی می بایست جهت ورود به سامانه چک صیاد بانک کشاورزی وارد مرورگر اینترنتی خود شده و در قسمت جستجو عبارت سامانه چک صیادی بانک کشاورزی را وارد نمایند. فرقی نمیکند که به دنبال کد بورسی معمولی هستید یا اینکه میخواهید کد بورس کالا دریافت کنید، هر صورت مرحله ثبت نام و احراز هویت در سامانه سجام همان است. در این مرحله کارگزاران مختلف نرخ های مورد نظر مشتری را وارد سیتم کرده ثبت موقت می کنند و در پایان زمان رقابت قیمت های خود را از طریق سیستم اعلام می دارند. تالار بورس کالا جاییست که کارگزاران به نمایندگی خریداران و عرضه کنندگان معاملات را انجام می دهند. کارگزاران موظفاند کلیه سفارشهای هر مشتری را در فرمهای ثبت سفارش که توسط بورس ابلاغ میشود، ثبت کنند. به عبارت دیگر، این صندوقها بخش قابل ملاحظه¬ای از وجوه گردآوری شده خود را به سرمایه گذاری در کالایی خاص اختصاص می دهند و علاقه مندان به سرمایه گذاری در آن کالای خاص اقدام به خرید واحدهای این صندوق ها می کنند.

این افراد می توانند نسبت به دریافت این وام ها اقدام نموده و در ادامه هم اقساط وام خودمالکی را با توجه به شرایطی که برای آن تعیین شده است، پرداخت نمایند. کلیه فروشندگان تعهدات خود را ایفا نموده و رسید انبار یا دارایی پایه را تحویل دادهاند؛ در این صورت قرارداد خریدارانی که ارزش قرارداد به همراه کارمزدهای مربوطه را واریز نکرده باشند، ملغی خواهد شد. قرارداد آتی قابل معامله در بورس بر اساس قرارداد آتی پذیرش شده تعیین میشود. این قرارداد ازناحیه فروشنده پیش فروش یاقرارداد سلم نامیده میشود. باید مبلغ فروش وام توسط فروشنده مشخص شود. جهت خرید لازم است فرم در خواست خرید نمونه برای هر قلم کالای در خواستی بصورت مجزا تکمیل و ارسال شده و مبلغ پیش پرداخت به میزان اعلامی به حساب وکالتی (جهت خرید داخلی ) یا حساب اعلامی کارگزاری ( جهت خرید صادراتی ) واریز گردد. یکی از مدارک مهمی که برای ثبت نام در بورس کالا لازم است، کد درخواست کد حقیقی یا حقوقی از بورس کالاست.

این جدول نشان میدهد که سهم کارگزاران، سازمان بورس، شرکت سپردهگذاری مرکزی، سازمان مدیریت فناوری، حق نظارت سازمان و مالیات از ارزش کل معامله خرید یا فروش چقدر است. در این حالت ممکن است فروشنده با توجه به شرایط بازار و نرخ های وارد شده در بازار برای فروش رفتن کالای خود کاهش نرخ بدهد. بیشترین صف فروش نیز به وسخوز (شرکت سرمایه گذاری استان خوزستان) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 21 میلیارد تومانی داشت. مثال مورد قبل را با این فرض شرح میدهیم که از ۱۰ قرارداد، دو نفر از فروشندگان نکول کرده باشند و ۶ نفر از خریداران نیز تمایل به تسویه نقدی داشته باشند و وجوه لازم را واریز نکنند، دو نفر از آن ۶ خریدار در مقابل دو فروشندهای که قرارداد خود را نکول کردهاند قرار خواهند گرفت و تسویه نقدی خواهند شد؛ اما اتاق پایاپای به چهار نفر باقیمانده از خریداران مهلت مجدد خواهد داد، تــا ارزش قرارداد به همراه کارمزدهای مربوطه را واریز کنند.

اما حالت سوم. در این حالت تقاضا از عرضه بیشتر می گردد. عرضه کننده موظف است یک روز قبل از عرضه برای کالای داخلی و 3 روز قبل برای کالای صادراتی مشخصات کالای مورد نظر را اعم از قیمت پیشنهادی و میزان عرضه، از طریق بورس اعلام کند. این حالت تا 10 روز تقویمی ادامه خواهد داشت تا در نهایت پس از 10 روز معامله ملغی شده و علاوه بر جریمه کارمزد کارگزار فروشنده نیز بایستی توسط خریدار پرداخت گردد. عضو هیات عامل بانک ملی ایران نیز در این جلسه با بیان این که سهم این بانک از منابع موجود در استان می تواند افزایش یابد، اظهار کرد: در حوزه تخصیص اعتبارات و پرداخت تسهیلات نیز می توان سهم بانک ملی ایران را ارتقا داد. با دریافت کد بورسی امکان معامله در بورس و فرابورس را خواهیم داشت، ولی با کد بورسی معمولی نمیتوانیم در بورس کالا معامله کنیم و برای دسترسی به معاملات این بازار باید کد بورسی مخصوص بورس کالا داشته باشیم و در بورس کالا ثبت نام کرده باشیم. مشتریان برای فعالیت در معاملات قراردادهای بازار مشتقه بورس کالا میبایست یک حساب در اختیار بورس نزد یکی از بانکهای عامل (سامان، ملت و رفاه) افتتاح و آن را به شرکت کارگزاری معرفی کنند.