مرکز پژوهشها – قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی

در تاریخ ۹۴.۷.۲۳، جزئیات طرح مربوط به توافق هسته ای در مجلس به بحث گذاشته شد، که در این مقطع چون دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، شب قبل از دو فراکسیون افرادی را دعوت کرده بود و در آنجا به توافق رسیده بودند که متن طرح با چهار مورد اصلاحات به نتیجه برسد، صرفا در جلسه روی همان توافق عمل شد. ضمنا اگر شورای نگهبان، چه در محتوای توافق و چه در فرآیند تصویب، ایراد دارد، چرا صلاحیت اینجانب را در همان سال یعنی سال ۹۴ تایید کرد؟ این سراشیبی همان است که میتواند «حال فعلی» شورا را دچار چالش کند.

  • فرهاد مجیدی و کنایه به میثاقی و فوتبال برتر
  • مخالفت و موافقت نسبت به هر یک از مواد طرحها و لوایح
  • صحنه ای که از رونالدو کم دیده ایم (عکس)
  • عنایتی: ما اعتراض کردن بلد نیستیم
  • محمدخانی: خوشحالی از صعود دیگر برای ما کافیست

لاریجانی ردصلاحیت را یک تصمیم سیاسی خارج از اختیارات و دخالت شورای نگهبان میداند و این شورا را در برابر چالش کارآمدی قرار داده است. فرض کنیم در چند موضوع ذکر شده در بند اول نامه، نظر اینجانب با نظر شورا متفاوت باشد پس ایراد شورا به اینجانب در زمینه رجل سیاسی و مذهبی بودن خواهد بود که در قانون اساسی آمده است. وی در پاسخ به سوالی درباره درخواست برخی نامزدهای ریاست جمهوری درباره دلایل رد صلاحیت و امکان اصلاح قانون گفت: ما همیشه از اصلاح قانون انتخابات استقبال کردیم و در یک ماه گذشته چند عضو شورای نگهبان این موضوع را گفتند، طبیعتاً اگر قانون تغییر کند ما پایبند هستیم. وی از اول اسفند 1358 تا 29 تیر 1362 به عضویت شورای نگهبان درآمد و پس از مدتی مجدداً از 9 شهریور 1368 تاکنون عضو این شورا بوده است.

اولین دبیر شورای نگهبان، محمدرضا مهدوی کنی (۲۴ تیر ۱۳۵۹-۲۴ آبان ۱۳۵۹ش) بود و پس از او به ترتیب، لطفالله صافی گلپایگانی (۲۴ آبان ۱۳۵۹-۲۴ خرداد ۱۳۶۷ش)، محمد محمدی گیلانی (۲۴ تیر ۱۳۶۷ش-۲۴ تیر ۱۳۷۱ش) و احمد جنتی (۲۴ تیر ۱۳۷۱ش تاکنون) دبیر این شورا بودهاند. «دبیران شورای نگهبان از ابتدا تاکنون»، وبسایت شورای نگهبان، درج مطلب: ۲۲ تیر ۱۳۹۹ش، بازدید: ۶ خرداد ۱۴۰۰ش. خبرآنلاین نوشت توییت کدخدایی در روز ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ منتشر شد. را نداشتهاند، ابهام دارد؛ پس از رفع ابهام اظهارنظر خواهد شد. ازاینجهت که سازوکار پیشبینی شده نافی ترتیبات ذیل ماده ۶۳ قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری است یا خیر، ابهام دارد؛ پس از رفع ابهام اظهارنظر خواهد شد. وی با اشاره به برخی از مصوبات شورای نگهبان گفت: لایحه «موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و افغانستان در خصوص ارتباط بینالمللی راهآهن» اخیرا تایید شد همچنین طرح «تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار» که در مرحله قبل با اشکالات و ابهاماتی مواجه شده بود هنوز دو ابهام و یک ایراد آن باقی مانده است و به مجلس بازگشت داده میشود.

آیا آن شورا مطمئن است که همسر و فرزندان سایر کاندیداهایی که تایید صلاحیت فرموده، در طول ۴۲ سال پس از انقلاب، به خارج از کشور سفر نکرده اند؟ ملت بزرگ ایران حق دارند در جریان دقیق وضعیت فردی قرار گیرند که شورا صلاحیت وی را احراز ننمود اما او، دوازده سال ریاست مجلس شورای اسلامی را بر عهده داشت و حدود ۲۵ سال عضو شورای امنیت ملی کشور و سالها نماینده رهبری در آن شورا بوده؛ لازم است بدانند دلایل شورا چه میزان مقرون به صحت است تا خدای ناکرده اعتمادشان به سایر مسئولان مخدوش نشود علاوه بر این مطلب مهم، آنچه مهمتر است مقابله با سیاستی است که بنده آن را سیاست آمریکایی اسرائیلی می دانم چند سال است که رسانه های دشمن از خارج و برخی ناآگاهان به همراه نفوذی ها از داخل، اصرار دارند که اولا القا کنند که نظام جمهوری اسلامی برای ملت و کشور کاری در جهت خدمت و پیشرفت انجام نداده است.

امروزهیچ بهانه ای برای شناخت راه حق وباطل وجود ندارد / زمان ، زمان امتحان بزرگ است / یا انتخاب راه خدا وآخرت جوئی ومبارزه درراه فضیلت تا پای جان که حسین (ع) به ما نشان داده است ویا راه شیطان ودنیا دوستی ودنیا پرستی وذلت وعاقبت خود را خراب کردن ؟ باز هم با صراحت و صداقت عرض می کنم موضوع بحث ما فراتر از دفاع از شخص است، بنده در صحنه عمل یک فرد کم تحمل و کم صبر نبودم، همگان شاهدند که در طول این سالها در میان طوفان های سیاسی، اجتماعی حرکت کرده ام و در هر مقطعی با سعه صدر توجهم به انجام وظیفه ملی بوده است. بنده از ابتدای انقلاب درباره روحانیت، ولایت فقیه، امام (رحمت الله علیه) حضرت آیت الله خامنه ای (مد ظله العالی) دفاع مقدس، مسئله هسته ای، مسائل بین المللی، آمریکا، اروپا، مسائل منطقه ای لبنان، عراق، سوریه، فلسطین، جنگ ۳۳ روزه، ضد انقلاب، مسائل و مشکلات اقتصادی و صدها موضوع سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی نظر داده ام کدام یک اشکال داشته که باعث رد صلاحیت بنده شده است؟

در فرودین ماه امسال یکی از فقهای شورای نگهبان(آیت الله رضوانی) درگذشت و یازده نفر اعضای شورای نگهبان بررسی صلاحیت های انتخابات ریاست جمهوری یازدهم را انجام دادند. ما در شورای نگهبان از اولین روز دریافت مصوبه تا آخرین لحظات مهلت قانونی جهت اظهارنظر نسبت به آن، جلسات مختلفی برگزار کرده و پیگیریهای متعددی در جهت رفع ابهامات و شفافتر شدن مصوبه برای اجرای بهتر آن انجام دادیم که برخی از آنها روشن شد و برخی باقی ماند. حسین شریعتمداری عصر امروز در سومین گردهمایی پیشکسوتان و یاوران انقلاب اسلامی استان همدان با بیان اینکه مسائل این روزها بسیار گسترده است و از منظر دامنه، عمق و تکرار این گستردگی مشهود است اظهار کرد: ماجرای ما از نقطهای شروع شد که به همت امام خمینی(ره) نسخه انقلاب ناب محمدی به منصه ظهور رسید.وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی غبار غم، بدعت و بداندیشی را زدود و اسلام ناب را آنچنان که در صدر بود، عرضه کرد ادامه داد: با انقلاب اسلامی آنچه از اسلام فراموش شده بود، بازگشت.

ثانیا: این جزو افتخارات زندگی سیاسی حقیر است که از برخی نمایندگان یا افرادی که وارد انتخابات مجلس شدند و شورای نگهبان برحسب اطلاعات نادرست، آنها را رد صلاحیت کرده بود، با نامه نگاری با رهبری معظم و اعضای شورای نگهبان از حیثیت آنان دفاع کردم. مثلاً اگر سه عضو لازم بود، مکلف است که حداقل چهار نفر را به مجلس معرفی کند و تکلیفی به معرفی بیش از این تعداد نفرات ندارد. مطابق اصل نود و یکم قانون اساسی، شورای نگهبان دارای 12 عضو میباشد که این تعداد متشکل از 6 فقیه و 6 حقوقدان است. ↑ «آیا نام شورای نگهبان دارای پسوند قانون اساسی است؟ ماده ۹. شورا دارای جلسات عادی و فوقالعاده خواهد بود. در مواردی بنا به ضرورت جلسات فوقالعاده نیز برگزار میگردد. با توجه به اصلاح به عمل آمده، اطلاق حکم مذکور در صدر ماده نسبت به مواردی که پیشنویس قرارداد، متضمن انشا قرارداد است، خلاف موازین شرع شناخته شد.

از آنجا که مطالبی که به عنوان دلایل، مذکور افتاده، اشتباهات فاحشی دارد که با توجه به شأن دینی و اخلاقی فقهای محترم آن شورا، به نظر می رسد یک جریان اطلاعاتی، امنیتی با برنامه ای خاص این اطلاعات غلط را ارائه نموده که علاوه بر ظلم به این جانب و خانواده ام، متاسفانه به جایگاه آن شورا و نظام لطمه وارد نموده است.

لازم به ذکر است که این مکاتبه صرفا یک نقد درونی است و با تاکید بر جایگاه رفیع شورای نگهبان در نظام، برای اصلاح امور به بیان برخی اشکالات پرداخت شده و مرزبندی این جانب با دشمنان انقلاب و ایران کاملا روشن است. آیا می فرمایید اگر از قبل انقلاب در ملکی از امکانات پدری زندگی کردیم، کار خلافی انجام داده ایم؟ آنچه در اختیار ماست از ارثی است که به ما رسیده بنده قبل از انقلاب از سال ۱۳۵۶ در قلهک شمیران زندگی می کردم، آن هم در ملک پدری، پدر بزرگ ما فردی غیرروحانی و اهل کسب بود. حسین شمقدری: ما فقط آزادیم که علیه هاشمی و اصلاحطلبان فیلم بسازیم ولی برای شورای نگهبان نه!

حیدر مصلحی همچنین عنوان داشته بود در پاسخ یکی از حقوقدانان شورای نگهبان که پرسیده بود که هاشمی رفسنجانی چه گفته است که رد صلاحیت شود؟ ثانیا: در صورت پاسخ به سوال اول، معیار تشخیص نقش دستگاه های مختلف مخصوصا سایر قوا چیست؟ معیار تکرار نزد شورای محترم چیست که چنین عبارتی را مرقوم داشته اند؟ ثانیا: ادعای سفر مکرر خانواده بنده به اروپا و آمریکا صد در صد دروغ است، بفرمایید مقصود شما از سفرهای مکرر دقیقا چیست. او به هیچ ضمانت اجرایی پایبند نبوده، کما اینکه با چین و اروپا و سایر کشورها نیز خلف عهد کرد.

«آنچه جنابعالی در طی سالیان متمادی در خدمت نظام اسلامی به ویژه به عنوان ریاست مجلس شورای اسلامی سپری کردید، درختی غرس نمودید که حاصل آن میوه آزادی و خدمت بود و اکنون باید کوشید محصول آن حاصل را که شربت اخلاص و سپاس به درگاه خداوند سرمدی فراهم کرد و نوشید که چنین نوشیدنی گواراست». طحان نظیف در پاسخ به این سوال که دبیرکل حزب موتلفه گفتهاند در زمان انتخابات مجلس طبق گفتوگویی با شورای نگهبان به ایشان گفته شده که هرکس از این حزب کاندیدا شود تائید خواهد شد، گفت: ما همواره گفتهایم که درهای شورای نگهبان نسبت به احزاب شناسنامهدار و اشخاص سیاسی باز است. سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی راجع به ثبت حقوق اعضای شورای نگهبان در سامانه ثبت حقوق دستگاهها گفت: ما همزمان با بقیه دستگاهها اقدام به ثبت حقوق کردیم اما این مصوبه با شروع دولت جدید اجرا شد.