مداخله نظامی روسیه در قزاقستان؛ آیا پوتین تکرارگر پیمان ورشو است؟

از سوی دیگر یک منبع سیاسی اعلام کرد که محمد الحلبوسی، رهبر ائتلاف «تقدم» به زودی یا طی دو روز آتی با فراکسیون صدر دیدار خواهد کرد. اما تصمیم برای خروج بخشی از نظامیان آمریکا از افغانستان چند روز بعد از حمله به پایگاه نظامی امریکا در بگرام افغانستان صورت گرفته است. با توجه با رقابتهای جاری انتخاباتی در آمریکا این بار هم ممکن است وعده دولت آمریکا برای خروج بخشی از نظامیان از افغانستان اهداف انتخاباتی داشته باشد.

البته هشدار عراقیها نسبت به تداوم حضور نظامیان امریکایی چندان هم بیربط نیست و همچنان برخی مقامات عراقی به کمک گرفتن از نیروهای امریکایی در عملیاتهای آتی اذعان دارند. وی همچنین گفت: کارگرانی که با حداقل حقوق و در شرایط سخت در استان خوزستان مشغول کار هستند ما وظیفه داریم در هر نقطهای از استان نسبت به هرگونه اجحافی که در حق کارگران میشود برخورد کنیم و ما اجازه نخواهیم داد که اینگونه برخوردها صورت گیرد.

فرهنگ سیاسی محدود: جهت گیری های افراد نسبت به هدفهای سیاسی فوق العاده ضعیف است ومردم تصور نمی کند که می تواند در شکل گیری ودگر گونی هدفهای سیاسی موثر باشند بنابر این نسبت به نهادهای سیاسی وابستگی هم ندارد. پیش از این هم به پایگاه نظامی آمریکا در عراق و سوریه حملاتی شده بود شاید آمریکا قصد دارد در شرایطی که حملات به پایگاههای نظامی آمریکا افزایش یافته دامنه حضور نظامی خود در منطقه و دامنه خسارتپذیری آنها را حتی المقدور کاهش دهد.

در حالی که مصوبه پارلمان عراق بر خروج نظامیان بیگانه تأکید دارد، ادامه حضور این نیروها احتمالاً به تشدید تنشها و واکنشهای تندتر گروههای عراقی منجر خواهد شد، تا آنجا که سازمان بدر تهدید کرد که امریکاییها با تابوت از عراق خارج میشوند. با حمله به تاسیسات نفتی عربستان در سپتامبر 2019 نشان داد شرکای آمریکا در منطقه تا چه حد آسیب پذیر هستند و این ضربه ریاض را متقاعد کرد که تنشها را کاهش دهد.

آمریکا اعلام کرد که تعداد نیروهای آمریکایی را در افغانستان کاهش خواهد داد. آمریکا سوم ژانویه ۲۰۲۰، در اقدامی تروریستی سپهبد حاج قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه و ابومهدی المهندس، جانشین رئیس الحشد الشعبی را به همراه نیروهای همراه آن دو در نزدیکی فرودگاه بغداد هدف قرار داد و به شهادت رساند.

«محمد الجویبراوی»، از رهبران سازمان بدر عراق نیز در سخنانی به مناسبت برگزاری مراسم یادبود سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در بغداد اظهار کرد: «اخراج کامل نیروهای امریکا از عراق مهمترین هدف فرماندهان پیروزی بود.»وی تأکید کرد: «خروج کامل نیروهای امریکا تنها بخش کوچکی از انتقام شهدا و فرماندهانی است که در راه میهن و عراق جان خود را فدا کردند».

این درخواست پارلمان عراق پس از عملیات تروریستی امریکا در فرودگاه بغداد و شهادت سردار سلیمانی و ابومهدی مهندس دنبال شد و به دنبال چنین درخواستی، دولت عراق اعلام کرد که توانسته با واشنگتن بر سر خروج همه نظامیان امریکایی از خاک عراق تا پایان سال میلادی به توافق برسد.

3 ماه قبل، پس از آزادی مسعود از زندان، او راهی خانه اش در تهران شد که چنین حادثه ای برای او رقم خورد. 50- در سال 84 با وجود 6 میلیون خودرو در كشور، 27هزار و 800 نفر تلفات جاده ای داشتیم در حالیكه با مدیریت دولتهای نهم و دهم در سال 91 با وجود بیش از 17 میلیون خودرو، این تلفات به كمتر از 19 هزار نفر رسیده است.

«کاظم الفرطوسی»، سخنگوی کتائب سیدالشهدای عراق روز یک شنبه گفت که خروج نظامیان امریکایی از این کشور حقیقت ندارد و هنوز بیش از ۲ هزار نظامی امریکایی حضور دارند. در همان روز شمار نظامیان این کشور در افغانستان به۲۵۰۰ نفر کاهش یافت.

وزارت دفاع آمریکا روز ۱۵ ژانویه (۲۶ دی ماه) خبر داده بود که تعداد نظامیان این کشور در عراق به ۲۵۰۰ نفر کاهش یافته است. ارتش آمریکا چهار شنبه گذشته اعلام کرد که پایگاه اصلی هوایی این کشور در بگرام در شمال کابل پایتخت افغانستان بامداد روز چهارشنبه مورد حمله انتحاری قرار گرفتهاست.

در همین حال گروههای مقاومت عراقی هشدار داده اند برای اخراج نظامیان اشغالگر به زور متوسل خواهند شد و طی چند روز گذشته چند حمله به کاروان های لجستیک نظامیان آمریکایی شده که ادعای خروج نظامیان امریکایی از عراق را با ابهام روبرو کرده است. هفته گذشته نیز هیئت هماهنگی گروههای مقاومت عراق درباره خروج نظامیان خارجی از این کشور بیانیهای منتشر و اعلام کرده بود: «نیروهای اشغالگر امریکا در زمینه خروج جدی نیستند.»مقاومت عراق افزود که امریکا قصد دارد، نیروهای خود را در پایگاههای کنونی، حفظ کند و همچنین کنترل حریم هوایی عراق را در دست داشته باشد و از مناطقی جاسوسی کند که عاری از وجود عناصر داعش است.

حادثه تروریستی امریکا در فرودگاه عراق علیه سردار سلیمانی باعث شد چهره عراق هرساله در ابتدای زمستان با تصاویری از سردار سلیمانی در معابر و گذرگاهها تغییر کند. به گفته این منابع، تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا، در مورد کاهش تعداد نظامیان آمریکایی به ۲۵۰۰ نظامی در افغانستان و عراق، دولت بایدن را وادار میسازد تا نقش استراتژیک آمریکا در این دو جنگ افغانستان و عراق را ارزیابی کند.

با آزادی جمهوری آسیای میانه که همه آن ها دور از آب های گرم واقع شده اند، افغانستان محور استراتژیک منطقه شد.» (تمنا، 1387: 113) لذا تئوری قدرت دریایی ماهان، هارتلند مکیندر، ریملند و بیضی استراتژیک انرژی به شکلی واضح توجیه کننده سیاست های آمریکا در افغانستان است. به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری رویترز، وزارت خارجه روسیه و سفارت ارمنستان در مسکو خواستار خروج فوری شبهنظامیان خاورمیانه و شمال آفریقا از منطقه قرهباغ شدند.

به گزارش «جوان»، کمتر از دو سال پیش پارلمان عراق از دولت این کشور خواست نظامیان بیگانه را از عراق خارج کند. الفرطوسی به شبکه خبری العهد عراق گفت که «متأسفانه دولت، به واسطهای بین ملت و اشغالگر بدل شده است. به گزارش بخش بین المللی سایت خبرمهم، به نقل از خبرگزاری رویترز، آمریکا نخستین گروه از نظامیان خود را به آلمان گسیل کرد.

قریب به سه هزار نظامی آمریکایی در چارچوب نیروهای ائتلاف بین المللی موسوم به ضد داعش در عراق مستقر هستند. از این 100 هزار، 43 هزار میلیارد تومان برای مسکن مهر است؛ یعنی 43 هزار میلیارد تومان از این پایه پول و نقدینگی. به نوشته آسوشیتدپرس طی سالهای گذشته این تنها ایالاتمتحده نبوده که در اندیشه ترور سلیمانی بوده بلکه مهمترین متحد واشنگتن در منطقه یعنی اسرائیل نیز همواره به فکر ترور سلیمانی بوده است.

یکجانبه گرایان ایالاتمتحده از اساس با عضویت و همکاری این کشور در نهادهای حقوقی و بینالمللی به علت کاهش آزادی عمل این کشور در نظام بینالملل مخالف هستند. مقامات آمریکایی میگویند که این اقدامات دولت اوباما مربوط به قبل از انتخابات ریاستجمهوری 2016 آمریکا است و با هدف ضربه وارد کردن به دولت ترامپ نیست که مخالف برجام است.

اما هر بار با برانگیخته شدن مخالفتها با این تصمیم در داخل و خارج از این کشور شاهد عقب نشینی دولت آمریکا بوده ایم؛ گویی ترامپ تنها در پی آن است که وانمود کند که قصد دارد به وعدههای انتخاباتی خود عمل کند ولی تحقق این دعده یا امکان پذیر نیست و یا او در این باره اختیاری ندارد. ترامپ در واپسین روزهای باقیمانده از دوره ریاست جمهوری خود با کاهش نظامیان آمریکایی در عراق و افغانستان تلاش کرد که وانمود کند به یکی از وعدههای انتخاباتی خود عمل کرده است.

پارلمان عراق در واکنش به این اقدام، طرح اخراج نظامیان آمریکا از این کشور را به تصویب رساند. خبرمهم: به نقل از خبرگزاری رویترز، آمریکا نخستین گروه از نظامیان خود را به آلمان گسیل کرد.

در بحبوحه تشدید تنش ها میان روسیه و اوکراین، نخستین گروه از نظامیان آمریکایی وارد آلمان شدند. به گزارش سرويس بين الملل خبرگزاري صداوسيما به نقل از خبرگزاری رویترز، آمریکا نخستین گروه از نظامیان خود را به آلمان گسیل کرد. این نخستین بار نیست که دولت آمریکا چنین وعدهای میدهد. روحانی در سال ۹۲ با چنین کارنامهای، با شعار «اعتدالگرایی» وارد کارزار انتخابات ریاستجمهوری شد و رنگ «بنفش» و «کلید» را به عنوان نماد ستاد خود انتخاب کرد.