سیاست خارجی بوروکراتیک دولت اوباما در آمریکای لاتین

توافقی که حدود یک سال و نیم پیش بین دو طرف به دست آمد منجر به کاهش چشمگیر تلفات طی ماههای پس از آن شده بود. هرچند در آن زمان، هنوز جناحبنديهاي سياسي به شکل کنوني وجود نداشت ولي هاشمي رفسنجاني به عنوان کانديداي جامعه روحانيت مبارز، پيروز انتخابات رياستجمهوري شده بود و اين در حالي بود که در اين زمان، مجمع روحانيون مبارز با تشکيلات مستقل فعاليت ميکرد که در اين انتخابات از کانديداتوري هاشمي رفسنجاني حمايت کرد.

به گفته وزیر خارجه آلمان نظامیان روسیه پس از این سخنان ولادیمیر پوتین تحرکات جدیدی در مرز اوکراین انجام دادهاند. آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان روز چهارشنبه در واکنش به سخنان ولادیمیر پوتین، رئیسجمهوری روسیه از «نگرانی زیاد» برلین سخن گفت. آنالنا بربوک اظهار داشت که «بحران شدید» کنونی با مسکو راهی جز گفتگو ندارد. اوباما کلیت استراتژی دولت را با ادعای اینکه بازگشتی به امپراطوری ریگان و امپریالیسم روزولت بوده و به آمریکا اجازه می­دهد علیه حکومت­هایی که مورد علاقه ما نیستند جنگ پیشگیرانه کنیم، نقد می­کند.

وزارت دفاع آمریکا درحالی درصدد تجهیز ارتش اوکراین علیه روسیه است که تلاشهای دیپلماتیک برای کاهش فشار نظامی روسیه بر اوکراین ادامه دارد. براساس این گزارش، یک مقام اوکراینی گفت که مقامات این کشور در حال لابی کردن برای گرفتن سیستمهای دفاع هوایی از جمله موشکهای زمین به هوای استینگر هستند تا بتوانند در برابر هواپیماهای روسی از خود دفاع کنند.

به گزارش تسنیم، در پی اعلام دولت اوکراین مبنی بر اینکه بیتالمقدس را به عنوان «یگانه پایتخت» رژیم اشغالگر قدس به رسمیت میشناسد، مقامات اوکراینی از توافق با وزارت دفاع آمریکا برای ارسال تجهیزات نظامی اختصاص یافته به ارتش سابق افغانستان به کییف خبر دادند. به گزارش سرويس بين الملل خبرگزاري صداوسيما، اوکراین شمار نظامیان خود را در افغانستان حدود سه برابر افزایش می دهد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه نیز در تماسی تلفنی با امانوئل مکرون همتای فرانسوی خود گفت که پیشنهادهای آمریکا و ناتو در مورد مسئله امنیتی، نگرانیهای اصلی مسکو را مورد توجه قرار نداده است. قدرت جمهوری اسلامی ایران در منطقه امنیت ساز است، ظرفیتهای منطقهای ایران حامی صلح و ثبات در کشورهاست و صرفا برای مقابله با تهدید قدرتهای سلطهگر و ظالم به کار گرفته خواهد شد.

خبرگزاریهای رسمی روز یکشنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۰، خبر استعفای حیدر مصلحی از سمت وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران را همراه با متن موافقت محمود احمدینژاد با استعفای مصلحی و نیز حکم انتصاب او بهعنوان مشاور امور اطلاعاتی انعکاس دادند. به نظر می رسد راهبرد ایران در ایجاد یک امنیت ملی پایدار با وجود دشمنان گسترده ، یک استراتژی پایدار است و تاکتیک اسرائیل در خنثی سازی حملات به سرزمین های اشغالی با توفیق مواجه نبوده است.

این سخنگو افزود: این نظامیان ستادی را در آلمان تاسیس خواهند کرد تا از ۱۷۰۰ پیادهنظام چترباز که قرار است در لهستان مستقر شوند، پشتیبانی کنند. سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه به تازگی هشدار داد: تا آنجا که به فدراسیون روسیه بستگی دارد، جنگی روی نخواهد داد. پس از برسمیت شناختن بیتالمقدس به عنوان پایتخت رژیم اشغالگر قدس توسط اوکراین، آمریکا توافق کرد تا تجهیزات نظامی اختصاص داده شده به ارتش سابق افغانستان را به اوکراین تحویل دهد.

در این بیانیه آمده است: ”این نظامیان نخستین گروه از ۲۰۰۰ نظامی هستند که قرار است پیرو اعلام پنتاگون در مورد اعزام نیروهای بیشتر به اروپا در حمایت از متحدان آمریکا در ناتو وارد اروپا شوند.

هم اکنون 11 نظامی اوکراینی در افغانستان حضور دارند و با استقرار نظامیان جدید، شمار آنها به 22 نفر می رسد.اکنون 16 هزار نظامی ناتو که بیشتر آنها آمریکایی هستند در افغانستان حضور دارند. به گفته نماینده ویژه سازمان امنیت و همکاری اروپا شمار موارد نقض آتشبس طی ماه جاری به طور میانگین پنج برابر بیشتر از موارد مشابه در ماه دسامبر سال ۲۰۲۰ بود.

جیم هیک، موسس این سازمان گفت پس از بازدید از دنباس که عملیات ارتش اوکراین علیه مخالفان در آنجا اجرا می شود، تصمیم گرفت وجود لازم را برای چنین رادیویی تخصیص دهد. به گزارش همشهریآنلاین به نقل از فارس، در ادامه تلاشهای غرب به ویژه انگلیس و آمریکا برای جوسازی علیه روسیه، «بوریس جانسون» نخستوزیر انگلیس امروز (چهارشنبه) بار دیگر مسکو را با استقرار نظامیان انگلیسی در اوکراین برای مقابله با روسیه تهدید کرد.

همانطور که پیشتر ذکر شد، مقامات غربی به دنبال هر بهانه برای اعمال مجدد تحریمها علیه ایران هستند. نظامیان اسرائیل به تظاهرات فلسطینیان که در حمایت از اسرای خود در کرانه باختری اشغالی برگزار شد، یورش بردند. در تجمع دهها هزار نفری مردم عراق به مناسبت سالگرد شهادت سپهبد قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس که در فرودگاه بغداد و نزدیک پایگاه نظامیان آمریکا برگزار شد، سرودهای ملی ایران و عراق پخش شد.

به گزارش خبرگزاری “اینترفاکس ـ اوکراین”، ماکوخین ضمن اعلام این مطلب خاطرنشان ساخت از این رادیو FM به میزان 70 درصد موسیقی پخش خواهد شد و بقیه وقت آن به پخش اخبار، مطالب تحلیلی و برنامه های زنده برای نظامیان اختصاص می یابد.

به گزارش «والاستریت ژورنال»، بسته کمکی اختصاص یافته برای ارتش سابق افغانستان شامل چرخبال های Mi-17 ساخت روسیه بود و ارسال این چرخبال ها تحرک بیشتری را برای نظامیان اوکراینی فراهم میکند. این گزارش می افزاید فرماندهی آمریکا در اروپا روز جمعه اعلام کرد برای تقویت ناتو در شرق اروپا و آلمان، در میانه تجمع نظامیان روسیه در مرز اوکراین، نخستین نظامیان آمریکایی وارد آلمان شدند.

یک سخنگوی این فرماندهی در بیانیهای تصریح کرد: نظامیان لشکر هوابرد ۱۸ وارد ویسبادن شدند. به گزارش دولت بهار، «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ کرملین تاکید کرد که روسیه نیروهای نظامی خود را به خاطر افزایش تنشها و اقدامات ناتو در نزدیکی مرزهای اوکراین نگه خواهد داشت.

به گزارش قدس آنلاین، همزمان با ادامه فرافکنیهای کشورهای غربی درباره حمله احتمالی روسیه به اوکراین، خبرگزاری رویترز از ورود نظامیان آمریکایی به لهستان در همسایگی اوکراین خبر داد. به گزارش اقتصاد آنلاین، جمعه ۳۱اردیبهشت ماه گفتوگوی ۲۰۰دقیقهای صادق الحسینی با محمود احمدینژاد، در شبکههای اجتماعی اقتصاد آنلاین، منتشر شد و در ادامه کارشناسان اقتصادی به ارائه نظرات و ارزیابی خود در خصوص این مصاحبه پرداختند.

رشد اقتصادی در این سالها عمدتا مدیون سیاستهای نوسازی پس از جنگ از سوی دولت بود که به یکباره باعث جهش رشد در آن سالها شد. از رسومات مشترک آن ها می توان به دست دادن در ابتدا و انتهای هر ملاقات، سوال نپرسیدن از وضعیت تاهل و سن و میزان در آمد، اهمیت دادن به تعیین وقت ملاقات اشاره کرد.

پس از این گفتوگوی صمیمانه، در کمال تعجب، دیدم که مرحوم حسینیان فردای عیادت من از ایشان، حرف خود را تغییر داد که من دیگر واکنشی نشان ندادم». موقعیت جغرافیایی، رسوم، عادات و طرز تفکر ملت ها و ایدئولوژی کشورها از شاخص های پایدار سیاست خارجی به شمار می رود، حالانکه نابرابری قدرت کشورها، پیشرفت های بزرگ در تکنولوژی، تحولات اجتماعی، تغییر در اندیشهها و مرام های عقیدتی سیاستمداران و احزاب سیاسی، از ویژگی های سیال و متحول سیاست خارجی شمرده شده است.