روزنامه ابتکار – تمرین نظامی شهروندان اوکراین برای مقابله با حمله احتمالی روسیه

ما نباید کیهانی فکر و عمل کنیم البته منظورم روزنامه کیهان نیست (با خنده). از لحاظ ساختاری اگر نگاه کنیم آمریکا ضعیف شده است. ضمن آن که طبق آمار بانک مرکزی، مجموع درآمد نفتی دولت قبل (شامل نفت خام و فرآوردههای نفتی) ۶۳۸ میلیارد دلار بوده و معلوم نیست عدد ۷۰۰ میلیارد دلار از کجا آمده است. این در حالی است که زلنسکی روز جمعه جنگ تمام عیار با روسیه را رد نکرد اما گفت که اوکراین یک تایتانیک در حال غرق شدن نیست و واشنگتن و رسانهها را به دامن زدن به وحشتی متهم کرد که تاوانش را اقتصاد باید بدهد و این در حالی است که «هیچ تانکی در خیابانها وجود ندارد».

پیمان ورشو یا پیمان «دوستی، همکاری و کمک متقابل»، در اصل یک پیمان نظامی بین کشورهای اروپایی «بلوک شرق» در دوران جنگ سرد بود. اگرچه آمریکا در دوران جنگ داخلی و یا جنگ جهانی دوم به دیپلماسی روی آورد اما در سایر موقعیت ها دیپلماسی بیشتر حالت نمایشی داشته است.

سایر اهداف به تبع و به تعقیب این هدف تامین می شود. در همه دولتها جوانان ابزار انتخاباتی شدهاند یعنی واقعا به جز این چهرههای تکراری افراد دیگری نداریم؟ اعضای تیمی که این استراتژی را تدوین کردند یعنی هربرت مکمستر، دینا پاول، نادیا شادلو و سیث سنتر شایسته تشکر و قدردانی هستند.

این تحریم ها جنایتی علیه بشریت هستند و جامعه بین المللی باید اطمینان حاصل کند که ایران داروهای و تجهیزات پزشکی مورد نیاز خود را برای مقابله با این بحران سلامتی دریافت می کند. آیا وی برنامهای برای سفر به تهران دارد، گفت: برادر ابومازن از رهبران بنیانگذار انقلاب فلسطین و رئیس منتخب سازمان آزادیبخش فلسطین است و هم اکنون ما فلسطینیان در مرحله وحدت ملی و انسجام کامل به سر میبریم بخصوص که مسئله فلسطین و ملت عذابدیده آن در خطر و مقدسات فلسطینی در معرض خطر یهودی شدن است.

بنابراین، کتاب اقتصاد سیاسی و سیاست خارجی (Political economy and foreign policy) ضمن اولویت دادن به روش تبیین علّی، برای کشف معنا و هرکجا که ضرورت ایجاب کند، از روششناسی متکثر بهره خواهد گرفت. همچنین صلاح الزواوی، سفیر فلسطین و شیخ السفرای خارجی در ایران، به نمایندگی از سفرای حاضر، طی سخنانی ضمن ادای احترام به مقام معظم رهبری و رئیس محترم جمهوری، و با تشکر از تلاشهای سیاسی و دیپلماتیک دکتر محمدجواد ظریف، به دکتر امیرعبداللهیان در مقام وزیر امور خارجه تبریک گفت و بر انتخاب شایسته ایشان بر مبنای ارشادات مقام معظم رهبری برای این وظیفه دشوار تاکید کرد.

به هر حال من از متن جامعه آمده بودم و همین باعث شده بود که برخی دوست نداشته باشند من با آقای روحانی رابطه داشته باشم و به دفتر ایشان بیایم و واقعا نقطه ضعف بزرگ دولت آقای روحانی بحث اطلاعرسانی بود. من هیچ وقت به ایشان نگفتم که دولت شما خیلی گل و بلبل کار میکند، من از بین مردم رفتم و داماد آقای روحانی شدم و مشکلات را هم به ایشان منتقل میکردم.

سخت است که آقای روحانی تصمیمی گرفته باشند و نظرشان عوض شود، البته نمیگویم که نظرشان هیچ وقت عوض نشود اما باید با شواهد و مدارک کافی او را توجیه کرد.

در این گزارشها، درآمد نفتی دولت احمدینژاد، افسانهای خوانده شده و ادعا شده که این درآمد و سرمایه هنگفت تنها به واردات بیرویه کالا دامن زد و هیچ گاه در اختیار تقویت بنیانهای اقتصادی ایران قرار نگرفت. نقدینگی و پایه پولی دو متغیر موثر در رشد اقتصادی و تورم هستند. این مورد نشاندهندهی این است که شعاری که جمهوری اسلامی و مردم ایران در طی انقلاب میدادند که نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی در حقیقت اشاره به همین نظام سهقطبی دارد که جمهوری اسلامی نه وابسته به بلوک شرق و نه غرب بوده است و الگویی متفاوت از آن دو قطب را ارائه داده و تبدیل به قدرتی بزرگ شده که اکنون تعیینکنندهی بسیاری از تحولات است.

روابط ایران و امریکا در این دوره به علت نقش امریکا در کودتا و دین شاه به آن گسترش یافت،از سویی دیگر دکترین آیزنهاور(انتقام گسترده و نگاه نو)مبنی بر شدت عمل نسبت به کمونیسم و کمک های نظامی به کشورها چنین اقتضا می کرد که ایران روابط گسترده تری با امریکا داشته باشد،بر اساس این دکترین می بایست یک کمربند دفاعی در مقابل نفوذ عقیدتی و سیاسی و تهدیدات نظامی شوروی ایجاد می شد،بر این اساس پیمان نظامی بغداد با مشارکت ایران،ترکیه،پاکستان و انگلستان بوجود آمد این پیمان ناتو را به سنتو در جنوب شرقی آسیا متصل می کرد و از این طریق مانع نفوذ کمونیسم می شد.علاوه بر این به طرق دیگری نیز روابط ایران و امریکا گسترش یافت امریکا 40% از امتیاز نفت جنوب را بر اساس کنسرسیوم بدست آورد،پیمان دفاعی دو جانبه ای بین این دو کشور به امضا رسید و از طریق تصویب قانون جلب و حمایت از سرمایه های خارجی سرمایه گذاری هایی توسط امریکا در ایران انجام گرفت.

ساختار غیر رسمی،عبارت از تشکّل ها و گروهبندی هایی است که در فرایند توزیع قدرت در قانون اساسی کشور، سهمی از قدرت به آن ها تعلّق نگرفته،لیکن به طُرُق مختلف در جریان تصمیمگیری در سیاست خارجی دخالت کرده و در تصمیماتی که اتّخاذ میشود،تأثیر می- گذارند. روسیه در ماه های اخیر حدود 120 هزار نیروی نظامی کشورش را در حاشیه مرزهای اوکراین گرد آورده و از ناتو میخواهد تا با تسلیحات و نیروهای خود از اروپای شرقی عقب برود.

بله، جلساتی داشتند، تا آنجا که میدانم با آقای لاریجانی و سیدحسن خمینی دیدار داشتند. بله، ایشان پرستیژ خودشان را دارند و همیشه حریم بین اشخاص را حفظ میکنند حتی با اعضای خانواده. من همیشه نقدهای خودم را به ایشان مطرح کردم و ساعتها درباره مسائل سیاسی و اقتصادی و بینالمللی بحث میکردیم. بارها شده که از موضوعی ناراحت بودم و ایشان هم حتما میپرسیدند که دلیل آن چیست اما این که خیلی صمیمی باشند در کاراکتر شخصیتی آقای روحانی نیست.

مشارکت ایران در پیمانهای منطقهای همانند «پیمان سارک» و همچنین «پیمان شانگهای» از مصادیق منافع ملی اصلی است. طبق این دکترین «حاکمیت هر کشور سوسیالیستی (متحد شوروی در آن زمان) نمیتوانست مغایر با منافع و امنیت کشور سوسیالیستی مادر(اتحادیه جماهیر شوروی) باشد. خط قرمز آقای روحانی منافع ملی بود نه منافع شخصی و خانوادگی.

مثلا در مورد جوانگرایی همیشه با آقای روحانی بحث داشتم و میگفتم دیگر این چهرههای تکراری بس است. یکی از کارهای خوبی که آقای روحانی انجام داد بحث شفافیت بود. وی از ویندمن مشاور ارشد شورای امنیت ملی کاخ سفید در امور اوکراین دفاع کرده بود و گفت که نگران نقش او در اوکراین است زیرا همه چیز سیاسی شده است.

این سکوت خودخواسته است یا از جایی از او خواستهاند که سکوت کند؟ اتفاقی که برای آقای لاریجانی افتاد و او را رد صلاحیت کردند اصلا مناسب نبود. آقای دکتر صالحی سرمایه این کشور است و در MIT درس خوانده است، الان مدیران ما کجا درس خواندهاند. در زمان دولت قبل میگفتند که مهدیزاده داماد آقای روحانی است و نباید باشد الان هم در دولت جدید میگویند مهدیزاده داماد روحانی است و با تفکر ما نمیخواند پس نباید باشد.

الان هم در دولت جدید چنین چیزی را نمیبینید. هم چنین، کلی به همکاراناش گفته بود که اگر دابز علیه یکی از کارکنان ارشد کاخ سفید صحبت کند آن فرد به سرعت در معرض خطر عزل از سوی ترامپ قرار خواهد گرفت و از چشم رئیس جمهوری سابق خواهد افتاد. استعمار قاره آمریکا توسط اروپاییها از قرن شانزدهم میلادی آغاز شد.

این تفکر غلطی است و این تفکر هم غلط است که هر فردی که داماد شد باید سمت بگیرد و باید این دیدگاه اصلاح شود. آتشزدن آن را هم که بلد هستند. ۱- اگر دولت دهم توانست در دوران تحریمها درآمد نفتی بالایی کسب کند، به معنای موفقیت آن دولت در دور زدن تحریمها است. آمارها میگویند اگر دولت قبل توانست درآمد نفتی بالایی کسب کند، اما همه آن را صرف واردات نکرد، اما دولت فعلی هرچه درآمد نفتی کسب کرده، حتی بیشتر از آن را صرف واردات کالا کرده است.

هرچند که چین در حال حاضر هم یکی از بازیگران عمده در تعریف نظم نوین جهانی است. به هر حال آقای روحانی جعبهسیاه نظام است. حال سوال اینجاست که آیا راهبرد گذار به شرق و مهار چین و روسیه سبب تحولات و دگردیسی هندسه قدرت، پوست اندازی در روابط کشورها و به دنبالش تحرکات در سال ۲۰۲۱ شده است؟ اتفاقا دیدار آقای روحانی و مقام معظم رهبری جلسهای بسیار صمیمی بوده است.

ولی آقای روحانی در مناظره سال ۹۲ چنان رقیب را زدند که دیگر نتوانست رئیسجمهور شود. البته در سمت معاون رئیسجمهور، سفیر یا فرماندار از چند خانم استفاده کردند ولی قبول دارم که مطلوب نبود. سرگرد خلبان رومان فیلیپوف، سروان مارات احمدشین و ستوان الکساندر پروخورنکو از قهرمانان روس هستند که در سوریه کشته شدند و تصویرشان در این بنای یادبود خواهد بود.

کارهای مهم الکساندر دوبچک تامین آزادی بیان و مطبوعات و احزاب سیاسی در راستای دموکراتیزه کردن این کشور اروپای مرکزی بود. اتحاد جماهیر شوروی در چارچوب «پیمان ورشو» بارها برای سرکوب خیزشهای مردمی و ضدحکومتی در کشورهای اروپای شرقی دست به مداخله نظامی زده بود. نه این که ضد اصلاحطلبان و اصولگرایان مصاحبه کند و برای رئیسجمهور چالش ایجاد کند.