دیپلماسی فرهنگی و جایگاه آن در سیاست خارجی کشورها

نه اینکه فقط حرف از وحدت بزنیم بلکه باید گام های عملی برای وحدت فلسطین برداریم. وزیر امورخارجه همچنین تصریح کرد: تروییکای اروپا باید از بی عملی در اجرای برجام فاصله بگیرد. امّا در عرصه ی سیاست خارجی،این «قوانین» از پشتیبانی محکمی برخوردار نیستند و حقوق بین الملل جانشین قوانین موضوعه است .

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، «سمیر الرفاعی»، سفیر فلسطین در سوریه، مواضع جمهوری اسلامی ایران در قبال قضیه فلسطین را ستود و از حمایت مستمر تهران از فلسطین و ملتش تقدیر و تشکر کرد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، دکتر حسین امیرعبداللهیان در این دیدار که در ساختمان شهید سلیمانی دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت خارجه برگزار شد، به تشریح رویکرد دولت جدید در سیاست خارجی و اولویتهای اصلی جمهوری اسلامی ایران در این حوزه پرداخت. خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، کتاب «سیاست خارجی ایران؛ از 1357 تا 1400»؛ نگاهی از درون به قلم مشترک علی باقری دولتآبادی و محسن شفیعی سیفآبادی از سوی انتشارات تیسا به چاپ رسید.

به گزارش رادیو دری، «حسام زوملوت» سفیر فلسطین در بریتانیا در یک گفتگوی تلویزیونی در پاسخ به این سوال که لندن باید چه کاری برای جبران خسارت انجام دهد، تصریح کرد، من یک تعهد روشن از سوی دولت بریتانیا میخواهم، نه با کلمات، بلکه با اقدامات برای درست کردن نابسامانیای که در مسئله فلسطین ایجاد شده است. صلاح الزواوی از سال ۱۹۸۲ (۱۳۶۱) سفیر فلسطین در ایران بود.

الزواوی در سال ۱۹۳۷ در شهر صفد منطقه الجلیل، به دنیا آمد. الزواوی تصریح کرد: به برادران خود در جهان عرب و اسلام میگویم وقتی در سال۱۹۸۷ بین ایران و عربستان درگیری شده و۴۰۰نفر از حجاج بیت الله الحرام در مکه کشته شدند، با کمک خیرین در ایران و دوستان فلسطینی و غیر فلسطینی خود در عربستان توانستیم این مشکل را رفع کرده و روابط دو کشور به حالت عادی برگشت.

تامین رفاه ملی بیشتر مستلزم دو گروه از عامل ها است. وقتی امام خمینی(ره) پیروزمندانه وارد ایران شد، دو پرچم وحدت جهان اسلام و آزادی فلسطین را در دست داشت. وی یادآور شد : در سال۲۰۰۲ کنفرانس سران عرب در بیروت تصمیم گرفت، هیچ گامی در جهت دشمن صهیونیستی برداشته نشود، مگر اینکه حقوق کامل مردم فلسطین به آنها بازگردانده شده و دولت فلسطین در سرزمین های اشغالی۱۹۶۷ تشکیل شود و همچنین نیروهای اشغالگر از جولان سوریه و مزارع شبعا در جنوب لبنان خارج شوند.

شعارهای سیاسی که همیشه بوده است و حالا اینکه به آقایان ظریف و روحانی چه میگفتند، حرف گذشته است و هرکس که در گذشته مواضع درستی داشته یا نه به هر حال باید درباره درستی یا ندرستی مواضعش پاسخ دهد؛ چه در دنیا و چه در آخرت. هرکس که خیانت کند ملت آن را محاکمه خواهد کرد.

Jajko, 2005)؛ با این همه، کشورهای مطرحی نظیر بریتانیا، فرانسه، آلمان، اتریش، استرالیا، کانادا و ژاپن در زمرة کشورهایی قرار دارند که جایگاه مخصوصی را در حوزة دیپلماسی فرهنگی به خود اختصاص دادهاند. جغرافیا ، آب و هوا و حیات وحش فوقالعاده متنوع و گوناگون آمریکا، این کشور را در زمرهٔ ۱۷ کشور دارای تنوع زیستی فراوان قرار دادهاست.

ژاپنیها نیز در سیاست خارجی خود آنچه را که تحت عنوان «تعاملات و تبادلات فرهنگی» (cultural exchange) تعریف کرده، به عنوان یک بخش حیاتی از سیاست خارجی ژاپن قلمداد کردهاند و آن را برای تأمین اهدافی از قبیل تعمیق فهم متقابل با سایر ملل جهان بر اساس پذیرش تنوع و تکثر فرهنگها، تقویت حس اعتماد میان کشورها و نیز ترویج روح تساهل و گفتگو میان تمدنها مفید فائده میدانند.

وی یادآور شد: اعلام آخرین جمعه از ماه مبارک رمضان الشریف از طرف امام خمینی(ره) به عنوان روز قدس نشان از هوشمندی و درایت آن رهبر فرزانه دارد. از دیدگاه وزارت امور خارجة فرانسه، این کشور همواره یک التزام تاریخی و پایدار نسبت به ترویج فرهنگ فرانسوی به عنوان یکی از عوامل مهم در سیاست خارجی خود داشته است. ممکن است البته یک سری شاخص های اسلامی در آن نظام ها وجود داشته باشد اما دال بر اسلامی بودن نیست.

یکی دیگر از تکنیک های مؤثر و رایج در اجرای سیاست خارجی،استفاده از ابزارهای اقتصادی،مالی ،تجاری و تکنولوژیک است. یکی از ضعفهای جدی در بررسی سیاست خارجی ایران بیتوجهی به پیوستگی و ارتباط سیاست خارجی با سیاست داخلی است. نمونه زیادی از این نوع اقدامات در تاریخ کشورها وجود دارد.

هیچکس حق ندارد به جای این مردم تصمیم بگیرد و منافع آنها را نادیده بگیرد. ایشان به ندرت لبخند می زد ولی ما خنده ایشان را در زمان دیدار با شهید یاسر عرفات دیدیم. زواوی با اشاره به این که همسرش در زمان فوت بیماری نداشت، در حالی که چشمانش از اشک پر شده بود، به یادآورد: ساعت 4 صبح دلال مرا بیدار کرد.

گاهی تصوّر می شود که جنگ، پایان دیپلماسی است ولی ممکن است در خلال جنگ،دیپلماسی فعّال شده و به طور هم زمان از سیاست تنبیه و تشویق استفاده شود. بنا به تعریف ژوزف نای قدرت نرم عبارت است از «توانایی یک دولت در رسیدن به اهداف مطلوب از طریق ایجاد جذبه و کشش و نه با استفاده از قوة قهریه و زور».

در این مراسم “مهدی شکیبایی” قائم مقام جمعیت دفاع از ملت فلسطین با تاکید بر اهمیت سالروز افتتاح سفارت فلسطین در تاریخ 30 بهمن پیام دکتر زهرا مصطفوی دبیرکل جمعیت دفاع از ملت فلسطین را خطاب به سفیر فلسطین قرائت کرد:«آزادی سرزمین اسلامی فلسطین از اشغال دشمن صهیونیستی نه تنها مطالبه ملت فلسطین بلکه از بعد تکلیف دینی یک مطالبه امتی در سطح دنیای اسلام محسوب می شود.

سفیر فلسطین در تهران با تاکید بر این که هیچ دولتی حق ندارد به نام استقلال یا حاکمیت، بر سر بیت المقدس معامله کند، گفت: تنها راه آزادی فلسطین مبارزه است چه مبارزه سیاسی چه نظامی و با هر وسیلهای، تاریخ ثابت کرده است که دشمن فقط حرف زور میفهمد.