در سدهٔ چهارم پ

۱۰. نکتهی پایانی که بایستی عرض کنم این است که در بیانیه گام دوم مسئلهی مهمی را مطرح کردند در این مورد که نبایستی از تهدیدات آمریکاییها و حتی برخی کشورهای اروپایی ترسید. تا قبل از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، شورای اروپایی که شامل سران همه دولتهای عضو این اتحادیه است سمت و سوی نهایی سیاست خارجی انگلیس را مشخص میکرد اما بعد از برگزیت سیاست خارجی اثرپذیری بیشتری از متغیرها و سیاست داخلی دارد.

گراهام گفت: «انتقادی از دولت ترامپ که بیش از همه برای من معتبر است این است که “هدف نهایی چه بود؟” شما از برجام که من از آن خوشم نمیآید خارج شدید ولی هدف نهاییتان چه بود؟ من فکر میکنم ایران بتواند به قدر نیاز خود واکسن بخرد تا درصدی که مدنظر کارشناسان و جامعه پزشکی است محقق شود. بر اساس این قانون که در 11 آذر 1323 به تصویب رسید هیچ نخست وزیر،وزیر و اشخاصی که کفالت از آنها یا معاونت می کنند نمی توانند راجع به امتیاز نفت با هیچ یک از نمایندگان رسمی یا غیر رسمی دول مجاور و یا نمایندگان شرکت های نفت و یا هر کس غیر از اینها مذاکراتی که اثر قانونی دارد انجام دهد و یا اینکه قراردادی امضا کند و ماده دوم آن بیان می داشت نخست وزیران و وزیران می توانند برای فروش نفت و طرزی که دولت ایران معادن خود را استخراج می کند مذاکره نمایند و از جریان مذاکرات باید مجلس را با خبر نمایند.

2-موازنه منفی:از قانون منع واگذاری امتیاز به بیگانگان در 11 آذر 1323 تا کودتای 28 مرداد 1332 . دکتر مرندی: من فکر میکنم از اول در آمریکا نسبت به لیبرال دموکراسی نقد وجود داشته است؛ اما در گذشته بهخاطر قدرت و ثروت زیادی که در آمریکا جمع شده بود و همینطور وجود قشر متوسط خیلی بزرگ، با اینکه نسبت به این نظام، انتقادات وجود داشت ولی این انتقادات خیلی در جامعه فراگیر نبود.

به نظر من الان کاملاً روشن است که ترامپ خیلی نمیتواند در بلندمدت و حتی میانمدت به این فشارها به این شکلی که الان هست، ادامه دهد. دکتر جمشیدی: از نظر من تفاوت راهبردی بین استراتژی دولت اوباما و دولت ترامپ وجود ندارد. 1. برجسته کردن نقش و تأثیر فرهیختگان و دانشمندان تاریخ گذشته و معاصر کشور متبوع در پیشرفت علم و ادب در سطح جهان و استفاده از شهرت، محبوبیت و موقعیت آنها برای اهداف راهبردی دیپلماسی فرهنگی.

پیش روی آمریکا باز است، اما فعلا دولت بایدن تمرکز اصلی خود را روی پرونده فعالیتهای هستهای ایران گذشته است و سعی دارد، ولو به صورت موقت آن را حل کند. در این رابطه بعد از رونمایی باراک اوباما از اولین سند راهبرد امنیت ملی دولتش در سال ۲۰۱۰ و معرفی چین به عنوان تهدید شماره یک آمریکا، ساختار سیاسی این کشور استراژی «گذار به شرق» را برای مهار این قدرت سیاسی، اقتصادی، نظامی و امنیتی طی ده سال گذشته در دستور کار قرار داد، کما این خود اوباما هم بعد سال ۲۰۱۰ بیشتر توان سیاسی، دیپلماتیک و اقتصادی را صرف مهار چین کرد.

در این جلسه که با عنوان «آینده ایران: گفتگو با رضا پهلوی» و با مدیریت مایکل دوران برگزار شد، رضا پهلوی از هرگونه مذاکره دولت آمریکا با حکومت ایران انتقاد کرد و گفت که با این کار آمریکا به مردم ایران خیانت میکند. سیاست دولت ها اصولاً یا به امور داخلی مربوط می شود یا به امور بین المللی؛ اصطلاح سیاست خارجی در مقابل امور داخلی به کار می رود.

دولت ترامپ مدعی است که تجهیزات پزشکی از تحریم ها معاف هستند، اما در عمل مجازات های تعیین شده برای شرکت هایی که با ایران در تعامل هستند، مانع از تامین این اقلام می شود.

ماسک های تنفسی و لباس های جراحی به اندازه کافی وجود ندارند و بسیاری از شرکت ها و بانک ها در سراسر جهان در پی نگرانی از تحریم های آمریکا از رسیدگی به مبادلات مالی ایران خودداری می کنند. اصل 42“اتباع خارجه میتوانند در حدود قوانین به تابعیت ایران در آیند و سلب تابعیت اینگونه اشخاص در صورتی ممکن است که دولت دیگری تابعیت آنها را بپذیرد یا خود آنها درخواست کنند.

البته دو بانک ایرانی قوانین FATF را رعایت میکنند از همین جهت راه اینگونه تبادلات تجاری باز است. الزواوی تصریح کرد: به برادران خود در جهان عرب و اسلام میگویم وقتی در سال۱۹۸۷ بین ایران و عربستان درگیری شده و۴۰۰نفر از حجاج بیت الله الحرام در مکه کشته شدند، با کمک خیرین در ایران و دوستان فلسطینی و غیر فلسطینی خود در عربستان توانستیم این مشکل را رفع کرده و روابط دو کشور به حالت عادی برگشت.

آقای ترامپ، برخلاف بسیاری از رؤسای جمهور پیشینی آمریکا، خاستگاه ایدئولوژیک و عقیدتی ندارد و به همین خاطر هم لابیهای مختلف در واشنگتن از این «خلا ایدئولوژیک» استفاده کردند تا او را به سمت دلخواه خود هدایت کنند. در زمان ترامپ، ادبیات ترامپ و از آن مهمتر شکافهای عمیقی که الان در آمریکا به وجود آمده و این بهاصطلاح تصویری که از آمریکا در سراسر جهان ارائه میشود، موجب شده نگاه مردم آمریکا، هم به حکومتشان و هم نسبت به نظام لیبرال منفی شود.

در زمان ترامپ، ادبیات ترامپ و از آن مهمتر شکافهای عمیقی که الان در آمریکا به وجود آمده و این تصویری که از آمریکا در سراسر جهان ارائه میشود، موجب شده نگاه مردم آمریکا، هم به حکومتشان و هم به نظام لیبرال منفی شود. ترامپ خودش زائیدهی یک روند است و البته خودش هم این فرایند را تشدید و تقویت میکند.

جایگزینی دادستان های عالی یک روند استاندارد در هر دولت جدید است که می خواهد مهر خود را بر دفاتر وکلای دادگستری آمریکا در سراسر کشور بگذارد. او در سخنان خود از رضا پهلوی به عنوان رهبر جریانهای اپوزیسیون و همچنین معترضان داخلی در ایران نام برد و خواستار حمایت بیشتر آمریکا و اروپا از معترضان شد.

او معتقد است که به ویروس کرونا و همه ادعاهای پیرامون آن را باید یک کارزار تبلیغاتی خصمانه غربی در تلاش برای بهره برداری از یک فوریت تصنعی ایجاد شده برای تاثیرگذاری بر افکار و رفتار مردم ایران و چین تلقی کرد.

دیدگاههای خود را با ما به اشتراک بگذارید. هوک ضمن انتقاد از انفعال جامعه بینالمللی در این زمینه که ایران را در گسترش برنامه موشکی خود جسورتر کرده است، اعلام کرد که آمریکا به هرگونه حمله موشکی از جان ایران و متحدانش که منجر به مرگ شهروندان آمریکایی یا آسیب به پایگاههای این کشور در منطقه خاورمیانه شود، قاطعانه پاسخ خواهد داد.

آنهایی که در حوزه سیاست خارجی تصمیمگیری میکنند، از برج عاج خود پایین بیایند و قدری به مردم این کشور نگاه کنند. اگر علمای الازهر، حرمین شریفین، قم و نجف کنار هم باشند، خواهند توانست برنامه هایی برای وحدت جهان اسلام طراحی کنند. چنین نگاهی موجب شده غالب آثار مکتوبِ این حوزه، صرفا به بررسی اصول و محورهای سیاست خارجی دولت های پس از انقلاب بسنده کنند و بسترهای شکلدهنده آن را نادیده بگیرند.

یعنی اولویت تیم سیاست خارجی بایدن بر تقویت چند جانبه گرایی تمرکز دارد. وی افزود: حتی اگر آقای بایدن و آمریکا به برجام برگردد ما همچنان مشکل FATF را خواهیم داشت، این مشکلی است که خودمان به وجود آوردیم! اما چیزی که مایه تعجب بود، مجوزی است که دولت آمریکا برای استفاده از پولهای بلوکه شده برای خرید واکسن صادر کرد، تصور ما این بود که دیرتر و بعد از آمدن آقای بایدن این اتفاق بیفتد اما فشارهای جامعه جهانی – به خصوص نهادهای بینالمللی- در مورد فراگیر شدن واکسیناسیون موجب شده که این اجازه را بدهند.