خبرگزاری آريا – ائتلاف السياده جلسه پارلمان براي انتخاب رئيس جمهوري عراق را تحريم کرد

سند روشن، عهدشکنیهای پیاپیای است که بلافاصله پس از انجام تعهدات برجامی ایران، توسط دولت دموکرات اوباما انجام گرفت و انبوهی از تحریمهای جدید را بهدنبال آورد. به نظر میرسد به طور طبیعی برخی جهتگیریهای سیاسی و اجتماعی دولت جدید با رویکردهای روحانی و تیم همراه او متفاوت باشد؛ اما در عین حال نمیتوان همه موارد را به تفاوتهای سلیقهای و سیاسی نسبت داد؛ یکی از این موضوعها فضای مجازی و مواجهه دولت با ارتباطات و زیرساخت آن است.

این تروریستها و اشرار در چندین مورد، عمدا در فواصل بسیار کم از خط مرزی کشور ما مستقر شده بودند، ترکیه سابقا هم تکفیری را به لیبی برای دولت وفاق ملی اعزام کرده بود، چند ماه پس از جنگ قرهباغ بار دیگر ترکیه با توطئهای همراه با سازمان جاسوسی آمریکا به شرق دریای خزر رفت، بزرگترین همسایه روسیه که بیشترین مرز زمینی آن هم در قسمت جنوبی دارد هدف خوبی برای نا امنسازی منطقه آسیای مرکزی بود.

اگرچه موفقیت اولیه رهبران انقلاب گل رز در مهار جریانات تجزیهطلب در منطقه آجارایا که گرجیها از آن به عنوان «انقلاب رز دوم» یا «انقلاب کوچک رز» یاد میکردند، باعث بهبود جایگاه سیاسی ساکاشویلی در مقطع کوتاهی گشت، اما جنگ آگوست 2008 که منجر به جدا شدن دو منطقه آبخازیا و اوستیای جنوبی و به عبارتی دیگر ازدست رفتن 20 درصد ازخاک گرجستان منتهی شد، منجر به بروز بحران مشروعیت برای حیات حاکمه گرجستان بهویژه شخص رئیسجمهور گشت و مخالفان سرشناس ساکاشویلی یعنی چهره هایی چون خانم نینو بورجانیدزه (رئیس سابق پارلمان و یکی از اعضای مثلث تروئیکای گرجستان)، لیوان گاچاچلیدزه (کاندیدای سابق ریاست جمهوری) و ایراکلی آلاسانیا (نماینده سابق گرجستان در سازمان ملل) این اتهام را متوجه رئیس جمهور غرب گرای گرجستان ساختند که اشتباهات ساکشویلی درعرصه سیاست خارجی ، موجب شده است که گرجستان تبدیل به بازیچه­ای دررقابت ژئوپلیتیک روسیه و آمریکا شود و هریک از این قدرت ها بدون توجه به منافع و اهداف گرجستان از تفلیس درراستای منافع خود استفاده ابزاری نمایند.

پس از پیروزی اوباما در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، احمدی نژاد پیام تبریکی برای وی فرستاد. اشاره این فعال سیاسی اصلاحطلب به برخی حرکات اعتراضی در دی ماه سال ۹۶ است که وی میگوید برای جلوگیری از این تبعات اصلاحطلبان این بحث را مطرح کردند که آقای روحانی اگر مشکلاتی دارند و این مشکلات مربوط به دولت نیست با مقام معظم رهبری در میان بگذارند و از ایشان استمداد بطلبند تا این موانع برطرف شود.

پس از اقدامات خشونتباری که در سال ۸۸ اتفاق افتاد جناح بازنده تلاش کرد از طریق نمادهای مختلف آتش «خشم»، «نفرت» و «حس انتقام» را در میان هواداران خود زنده نگه داد. جنگ علیه ترور به عنوان پایه دکترین بوش در سند امنیت ملی آمریکا در سال 2002 نیز عنوان گردید که پیوندی میان اسطوره ها، رسالت و سیاست خارجی آمریکا ایجاد می کرد.

کسی که بر جزیره جهانی حاکم شود فرمانروای جهان خواهد بود.» در سال 1943 مکیندر دامنه غربی هارتلند را تا حدود اروپای شرقی توسعه داد که شامل بخش بزرگی از ایران، افغانستان، آسیای مرکزی و بخش مهمی از روسیه می شود.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اصل 90 مجلس در توئیتی به تلاش جریان غربگرا برای القای مغایرت رویکرد سیاست خارجی دولت سیزدهم با شعار «نه شرقی و نه غربی» ،اشاره کرد. باید این موضوع را در نظر داشت در پی تحولاتی که با محوریت اعزام تروریستهای تکفیری اجاره توسطترکیه و خطدهی آمریکا انجام شده چه دلیل دارد و کدام کشورها را درگیر خود خواهد کرد، اولین کشوری که از ناآرامی در آسیای مرکزی چه در منطقه غرب و چه شرق دریای خزر ضربه میخورد ابتدا روسیه و دیگری چین و بعد هم ایران است، هدف از ناامن کردن آسیای مرکزی توسط ترکیه که در اصل این خواست آمریکاست، جلوگیری از قدرتمند شدن بیشتر روسیه و کاهش نفوذ آنها در شرق اروپا و جلوگیری از رشد اقتصادی چین و قدرتمند شدن ایران است، ترکیه از ابتدای شروع بحران سوریه خط انتقال تروریستها به این کشور بوده است، افسران عالیرتبه ترکیه بارها در جبهههای شمالی سوریه برای آموزش و راهبری عملیاتها دیده شده است، هنوز آمار دقیقی از تعداد تروریستهای در سوریه که تحت نفوذ ترکیه هستند وجود ندارد و این خود یک خطر جدی برای امنیت منطقه بهحساب میآیند، بهترین شیوه برای دفع این خطر باید کشورهای منطقه مثل روسیه، چین و ایران اقدامات فرامرزی انجام شود و از نظر کارشناسان نخبه امنیتی استفاده کرده است.

ضد زره سری Spike ساخت اسرائیل هدف قرار دادند و سپس برای حمله به مواضع عمقیتر رقیب شروع به شلیک پهپادهای انتحاری کردند، البته یکی از مهمترین مباحث در تشریح اقدامات غلط و ناامنساز ترکیه، مسئله دعوت از گروهکهای تروریستی به خاک جمهوری آذربایجان است.

این گروهها در جریان جنگ سال گذشته به کمک سرویس اطلاعاتی و نیروهای امنیتی ترکیه، از داخل سوریه جمعآوری و به خاک آذربایجان منتقل شدند. آسیای مرکزی و اوراسیا پیش از جنگ دوم قره باغ در حالت کلی منطقهای تقریبا آرام بود، شورش و آشوبهای هم زود به پایان میرسید اما تحولات در آسیای مرکزی و منطقه غربی دریای خزر بعد از جنگ دوم قرهباغ بین ارمنستان و آذربایجان این آرامش را بهم زد و جنگی چند ماهه با کشتههای بسیار را رقم زد، در قزاقستان و یکی از مهمترین کشورهای این منطقه که در شرق دریای خزر هم چند ماه بعد از جنگ قره باغ محلی برای ناآرامی واقع شد، ابتدا صحنه اعتراضات خیابانی و سپس تبدیل آن به جنگ شهری شد، افزایش قیمت گاز مایع، جرقه اعتراضات و شدت گرفتن خشونتها و درگیریها بود، با توجه به روندی که مدنظر سازمانهای اطلاعاتی آمریکا وترکیه است، کشور بعدی که درگیریهایی خواهد داشت، روسیه خواهد بود، سازمان اطلاعاتی ترکیه(میت) و ارتش این کشور سالهاست از تروریستهای تکفیری حمایت میکنند، این حمایت شامل حقوق و آموزش و انتقال به سایر کشورهاست، در همین راستا «اسماعیل حقی بکین» معاون اول رئیس حزب الوطن و رئیس سابق اداره امور اطلاعات ستاد مشترک نیروهای مسلح ترکیه میگوید: «شرکتهای جعلیترک که در زمینه صادرات و واردات تاسیس میشود، افراد مسلح را برای داعش و النصره جمع میکنند و به هر یک از آنها مبالغی بین هزار تا هزارو دویست دلار میدهند، این مسئول سابق ترک به شمار زیاد افراد مسلحی که از طریق خاکترکیه به سوریه منتقل شدهاند اشاره و تصریح کرد که 12 هزار نفر از خاک ترکیه به سوریه و عراق رفته و وارد جنگ شدهاند و 2 هزار تبعهترک نیز در سوریه به سر میبرند.» این بخشی از استعداد ترکیه و البته بازیگر اصلی اما پرده سازمان جاسوسی آمریکا سیا است، ترکیه با توجه به همین استعداد در جنگ دوم قرهباغ به کمک جمهوری آذربایجان آمد، نظامیان آذری از تسلیحات مدرنی که در سالهای اخیر از متحدان خود نظیر رژیم صهیونیستی خریداری کرده بودند استفاده کردند.

وی تاکید کرد که زمان پایان طولانیترین جنگی که آمریکا درگیر آن بوده فرا رسیده است. پیش از وی هانی الحسن عهدهدار این سمت بوده است. اردوغان تا چند ماه پیش امارات را مسئول همه حملات علیه ترکیه میدانست. دیکی آرمان، یکی از هزاران نفری است که توسط سازمان امنیت ترکیه در طول سالهای گذشته در راستای تشکیل امپراتوری اردوغان و جریانهای پانترک آموزش دید و سردسته یکی از تیمهای مهاجم در آلماتی بوده است.

پنتاگون مدعی است که در راستای مراقبت از نظامیان خود و ناتو تدابیری را به منظور مقابله با هر گونه حملات احتمالی طالبان اتخاذ کرده است. اکنون بهانه آمریکا برای استقرار نظامیان خود در کشورهای آسیای مرکزی نظارت بر اوضاع افغانستان است، با این حال تجربه قبلی نشان داده که واشنگتن از این مساله در راستای گسترش حضور و نفوذ خود در این کشورها سوء استفاده می کند.

ما می دانستیم که وقتی دارد این بحثها فراگیر می شود باید آموزش داده شود یا حتی یک بار هیئت مدیره بورس تصویب کرد که یک ماه پس از اخذ کد بورسی وارد معامله مستقیم شوند، آنجا هم با فشار پیرامونی مواجه شدند و من نمی دانم الان آن را اجرا کردهاند یا خیر که این توده وار را… هشدار صریح روسیه دراین زمینه نشان می هد که مسکو مخالف هرگونه استقرار دوباره نظامیان آمریکایی در کشورهای آسیای مرکزی است.

موضع صریح مسکو درباره استقرار احتمالی نظامیان آمریکایی در آسیای مرکزی پس از خروج از افغانستان در واقع به منزله زنگ خطری برای هر گونه اقدام احتمالی از جانب دولت بایدن و به ویژه پنتاگون در این زمینه است. به ویژه اینکه کارشناسان و برخی مقامات ارشد افغانستان درباره ایجاد خلاء قدرت در این کشور پس از خروج نیروهای آمریکایی و ناتو و سوء استفاده طالبان از این مساله برای گسترش جنگ در افغانستان هشدار داده اند.

این مساله باعث شده تا آمریکا به بهانه تداوم جنگ با تروریسم و نیز زیر نظر داشتن اوضاع افغانستان، از چند ماه قبل مساله استقرار احتمالی نظامیان آمریکایی در کشورهای همسایه افغانستان به ویژه در آسیای مرکزی را مطرح نماید.

خروج نیروهای نظامی خارجی از افغانستان در زمانی رخ میدهد که طالبان از اواسط مه 2021 همزمان با آغاز خروج رسمی نظامیان آمریکایی و ناتو، حملات تهاجمی خود را در چند جبهه مهم آغاز کرده و اکنون مدعی است که بیش از 80 وُلسوالی (شهرستان) از مجموع 421 ولسوالی افغانستان را در اختیار دارد.

امیدواری پنتاگون این است که هواپیماهای تجسسی و دیگر امکانات را دریک یا چند کشور همسایه افغانستان مستقر کند، اما تاکنون چنین تدابیری عملی نشده است. راهبرد محور آسیا با تمرکز بر تلاشهای آمریکا در مناطقی از جهان که بزرگترین تهدیدهای نظامی و ثروت اقتصادی را دارد، دلیل روشنی بر پیروی دولت اوباما از آموزههای واقعگرایی است.

به گزارش خبرگزاری آریا،ائتلاف السیادة (متشکل از دو ائتلاف عزم و تقدم) اعلام کرد که در جلسه فردای پارلمان عراق که اختصاص به انتخاب رئیس جمهوری این کشور دارد، شرکت نخواهد کرد. چهره های معروفی چون رینس پریباس رئیس ستاد کارکنان کاخ سفید، شان اسپایسر سخنگوی کاخ سفید، استیو بنن استراتژیست ارشد رئیس جمهوری آمریکا و آنتونی اسکاراموچی مدیر ارتباطات کاخ سفید تاکنون از ادامه همراهی با ترامپ منع شده اند.

به گفته این منبع، دفتر بنت در تلاش برای هماهنگی یک تماس تلفنی بین نخستوزیر این رژیم و رئیسجمهوری آمریکا بوده اما کاخ سفید از گفتوگو درباره پرونده ایران با نخستوزیر اسرائیل خودداری کرده و به این درخواست پاسخ نداده است. به گزارش ایرنا از نشریه “بیزینس اینسایدر”، یک مقام دولت جو بایدن اعلام کرد، جامعه اطلاعاتی ایالات متحده اسناد ناکافی و غیر مطمئن در مورد این ادعای واشنگتن که روسیه به شبه نظامیان برای کشتن سربازان آمریکایی در افغانستان پاداش داده است دارد.

ایران آنلاین / به گزارش ریانووستی، دیمیتری روگوزین گفت: شبه نظامیان سوری نمیتوانند پهپادهای روسیه را ببینند و از بین ببرند. عدم اجرای تعهدات از سوی قدرتهای بزرگ در نظام بین الملل امری طبیعی است، زیرا قدرتی مافوق دولتها وجود ندارد که بتوان در صورت تخلف یک دولت به آن مراجعه کرد و خواستار تنبیه متخلف شد.