جدیدترین اخبار ایران و جهان خبرگزاری جام جم- به اوکراین نیروی رزمی اعزام نمیکنیم

جو بایدن بارها در دفاع از عملکردش در دوره خروج از افغانستان به توافق دولت دونالد ترامپ با طالبان اشاره میکرد. بعد از تجربه تلخ جنگ لبنان و شکست ارتش اسرائیل در مقابل جنبش حزبالله، رژیم صهیونیستی بهطور جدی به فکر تقویت سیستم دفاع موشکی خود افتاد.

نتانیاهو این به رسمیت شناختن را «تاریخی» خواند و گفت که بلندیهای جولان برای همیشه تحت کنترل اسرائیل خواهد بود. به این ترتیب آخرین گروه از نظامیان آمریکا در حالی تابستان امسال از افغانستان خارج شدند که طالبان دو هفته پیش از آن قدرت را در کابل به دست گرفته بود.

مقامات دولت جورج بوش پسر در آن زمان از لزوم برقراری دموکراسی در افغانستان و رعایت حقوق بشر به ویژه زنان در این کشور سخن میگفتند. اگر دولت های موقت و بنی صدر و رجایی را كه هریك در دوران التهاب بودند و عمر كوتاهی داشتند، فاكتور بگیریم، از سال 1360 تا كنون، تنها دولتی كه در آن واردات كاهش داشته است، دولت میرحسین موسوی بوده است.

اما بی­میلی اوباما برای تهیه کمک­های نظامی مستقیم به مخالفان سوری دو پایه­ی اساسی داشت: نخست اینکه سلاح­های پیشرفته آمریکایی می­توانست در آن زمان در اختیار مخالفان آمریکا قرار گرفته و علیه منافع این کشور مورد استفاده قرار گیرد (در حقیقت مقامات رسمی آمریکا، زمانی را که اتحاد شوروی به افغانستان تجاوز کرد و واشنگتن برای جنگجویان افغانی موشک­های پیشرفته تهیه کرد و ایالات متحده قادر به بازپس­گیری آن سلاح­ها پس از خروج اتحاد شوروی نبود، به خوبی به یاد می­آوردند) .امروزه، مخالفان لیبرال سوری، بی نظم و بسیار پراکنده هستند و هیچ رهبری واحدی که تنها دریافت کننده حمایت نظامی آمریکا باشد وجود ندارد؛ از آن مهم­تر اینکه برخی گروه­های مخالف رژیم اسد در لیست گروه­های تروریستی در آمریکا قرار دارند؛ مانند جبهه النصره که این باعث می­شود مقامات آمریکایی از نظر قانونی نتوانند به آنها کمک کنند.

آمریکا تنها کشور غربی نیست که طی سالهای گذشته با ظهور جریانهای افراطی و تابوشکن روبرو شده است. این در حالی است آمریکاییها پس از معرفی سارا پلین به عنوان معاون جان مککین، نامزد جمهوریخواهان در سال ۲۰۰۸ اولین نشانهها از احتمال ظهور فردی مانند دونالد ترامپ در عالم سیاست را مشاهده کرده بودند. با این حال دموکراتها نیز مانند جمهوریخواهان اولویت واشنگتن در عرصه سیاست خارجی را مقابله با گسترش نفوذ چین میدانستند و در همین راستا مخالفتی با خروج از افغانستان نداشتند.

آرای جنبش پنج ستاره و سپس راست افراطی در ایتالیا، راهیابی راست افراطی به پارلمان آلمان برای اولین بار پس از جنگ جهانی دوم در سال ۲۰۱۷، رای به برکسیت در بریتانیا و اقبال به اریک زمور، نامزد راست افراطی انتخابات ریاستجمهوری فرانسه از جمله مواردی است که نشان میدهد دموکراسی در کشورهای اروپایی نیز مانند آمریکا با چالشهایی روبرو است.

اقبال به چنین جریانهایی یا نامزدهای معرف آن در اغلب کشورهای اروپایی نیز طی سالهای گذشته افزایش یافته است. هرچند برگزاری چنین نشستی یکی از وعدههای انتخاباتی جو بایدن در واکنش به دوران ریاستجمهوری دونالد ترامپ بود اما مشروعیت آمریکا به عنوان میزبان این اجلاس مجازی پس از حادثه حمله به کنگره و خروج نابسامان نظامیان ایالات متحده از افغانستان آسیب دیده بود.

در نهایت جو بایدن دو هفته پس از حادثه حمله به ساختمان کنگره در حالی کار خود را به عنوان چهل و ششمین رئیسجمهوری آمریکا آغاز کرد که وجهه کشورش در سطح جهان آسیب دیده بود.

این نشست مجازی در نهایت دستاورد مشخصی نداشت و حتی انتقادهایی بابت «معیارهای دوگانه» واشنگتن در انتخاب شرکت کنندگان را نیز به دنبال داشت. هر چند یکی از این رویدادها در ظاهر به سیاست داخلی آمریکا و دیگری به سیاست خارجی این کشور مرتبط است اما هر دو آنها در نهایت همچون دو روی یک سکه وجهه ایالات متحده در جهان را خدشهدار کرد.

بیشتر بخوانید: وزارت خارجه پیامهای رهبران خارجی را به بایدن نمیدهد سرگئی لاوروف روز پنج شنبه اعلام کرد انتظار داریم سیاست رئیس جمهور منتخب آمریکا در قبال ایران و مسائلی از جمله تغییرات آب و هوایی همانند باراک اوباما باشد. مدرسه و مراکز آموزشی در این دوره، رکود خود را تجربه کردند و به دلیل مشکلات فراوان و حل نشده سالهای پیشین آموزش و پرورش کیش و کمبود نیروی انسانی متخصص و عدم توسعه فیزیکی و زیرساختی مدارس در کیش، برخی کیشوندان ترجیح دادند برای بهبود شرایط تحصیل فرزندان خود و آینده بهتر آنان، برای همیشه به سرزمین اصلی بازگردند.

به نظر میرسد که این اقتدار همانی است که ولادیمیر پوتین، مامور پیشین کا گ ب و رئیس جمهوری امروز روسیه بدنبال آن است. من معتقدم وقتی یک تنشی در ایران شکل میگیرد، غرب بلافاصله میخواهد جریان ایران را به جهان پایانیافته اعلام کند؛ یعنی اسلامخواهی را در ایران پایان یافته اعلام کند و بگوید مردمی که انقلاب اسلامی را بهوجود آوردند امروز علیه نمادهای انقلاب اسلامی اقدام میکنند.

با این حال، شهروندان و نخبگان عراقی از طیفهای مختلف به کنایه نوشتند: «این افراد روز اول با تکتک به پارلمان رفتند؛ اماباید ببینیم با چه ماشینهایی برگشتند؟ این ساختارهای معنایی هستند که « قلمرو ممکنات را تعریف می کنند؛ یعنی اینکه در واقع هر کنشگری فکر می کند که چگونه باید عمل کند چه کار می­تواند بکند و اگر می خواهد کاری انجام دهد با چه محدودیت هایی مواجه است.

شاید هیچ کس فکر نمیکرد روزی شاهد چنین اقدامی از سوی احمدی نژاد باشدو به نحوی که یاران و حامیان دیروز ، این روزها رسما دست از حمایت کشیده اند و از «تغییر احمدینژاد» سخن به میان میآوردند. این در حالی است که مقامات آمریکا در سال ۲۰۲۱ پس از بیست سال حضور نظامی در افغانستان دیگر چنین ادبیاتی به کار نمیبردند.

با این حال خونینترین روز فرودگاه کابل در جریان عملیات خروج نظامیان آمریکا از افغانستان روز ۲۶ اوت (چهارم شهریور) رقم خورد. با این حال رویدادهای پس از انتخابات ریاستجمهوری سال ۲۰۲۰ آمریکا بیش از آنکه خود به تنهایی عامل تزلزل دموکراسی غربی باشد بیشتر پردهای جدید از نمایشی است که سالها پیش در آمریکا و برخی دیگر از کشورهای غربی آغاز شده بود.

ماجرای حمله پهپادی آمریکا به یک خانواده افغان و کشته شدن چند کودک در آخرین روزهای حضور ایالات متحده در افغانستان و اذعان واشنگتن به کشته شدن غیرنظامیان در این حادثه را هم نباید در کنار دیگر رویدادهای خونبار تابستان ۲۰۲۱ در افغانستان از یاد برد. اقدام آقایان برای احمدینژاد هم فرصت ایجاد کرد.