تفاوت رویکردهای دولت بایدن با ترامپ – ایسنا

طبیعتا هنگامی که وزیر خارجه یا معاون رئیس جمهور آمریکا و یا حتی رئیس جمهور این کشور اصول سیاست دولت خود را در قبال جمهوری اسلامی ایران برای اولین بار در یک اندیشکده مطرح میکنند، این مساله میتواند بیانگر نفوذ و اثرگذاری بالای اندیشکده مذکور بر سیاست دولت آمریکا در قبال ایران باشد. مراقب باشید با توجه به درگیریهای مقاومت در عراق و سوریه بر علیه امریکا و احتمال پاسخ دشمن برای ترساندن و حتی ضربه زدن به ایران در عمق خاک ما غافلگیر نشویم .

امریکا تمام راههای مختلف رو مد نظر دارد تا در درگیری احتمالی آسیب کمتری ببیند وتلفاتش نیز به حداقل برسد ویکی از این راهها جابجایی نیروها و تجهیزات برای سردرگمی فرماندهان نظامی ماست . اینکه امریکا از ترس ایران پایگاه مهمی مثل العدید را ترک میکنه یک حرف بچگانه واز روی بیسوادی و نادانیست .

مثل خودمان که پس از 45 روز در جبهه مرخصی میرفتیم، اما او یک ماه مرخصی را عقب انداخته بود تا ما را ببیند و من هم گفتم، بیاید. اینجور نیست که چون حالا با یک حجم عظیمی از تبلیغات بر روی یک موضوعی تمرکز میکنند، تکرار میکنند، با زبانهای مختلف آن را بیان میکنند، ناچار ما هم بایستی همرنگ جماعت بشویم و همان را مطرح کنیم؛ نه، ما خودمان مبانی و فکر داریم.

اسدالله بادامچیان دبیرکل حزب موتلفه اسلامی در بیان مواضع هفتگی با اشاره به سیزدهمین مجمع عمومی این حزب، گفت: در این مجمع عمومی که پنجشنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۰ در قم برگزار خواهد شد، عملکرد سه ساله اخیر حزب و نیز ارزیابی از وضعیت جاری کشور، منطقه و جهان ارائه خواهد شد. بیش از ۱۸ سال از مذاکرات میان ایران و قدرت های جهانی درباره این موضوع می گذرد و طی این مدت جوانان زیادی وارد میانسالی شده و اقشار مختلف تحت تاثیر تحریم های ظالمانه قرار گرفته اند.

با وجود چند دور مذاکره راهبردی میان بغداد و واشنگتن برای پایان دادن به حضور نظامی آمریکا در عراق، آمریکا هنوز با نقض این مصوبه در خاک عراق حضور دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از برخی مقامات آمریکا و عراق اعلام کرد که نظامیان ارتش ایالات متحده تا پایان سال جاری میلادی (۲۰۲۱) طبق برنامه تدوین شده میان مقامات دو طرف از عراق خارج خواهند شد. به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، ائتلاف «النصر» به رهبری حیدر العبادی نخست وزیر اسبق عراق با انتشار بیانیهای، خواستار زمانبندی برای خروج نظامیان آمریکا شد.

به گزارش گروه بینالملل خبرگزاری فارس، روزنامه والاستریتژورنال گزارش داده مقامهای ارشد عراقی و آمریکا قرار است بیانیهای صادر کنند که در آن خواسته شده نیروهای رزمی آمریکا تا پایان سال جاری میلادی خاک عراق را ترک کنند. به گزارش فارس، بغداد و واشنگتن در ۲۶ ژوئیه گذشته، به توافق رسیدند که نیروهای رزمی آمریکا تا پایان سال جاری میلادی از عراق خارج شوند و تنها تعداد از نیروهای آمریکایی برای مشاوره و آموزش نیروهای عراقی باقی بمانند.

این آمار نشان میدهد که تعداد خودکشی نیروهای نظامی و سربازان رژیمصهیونیستی به بیش از سالانه ۱۰۰ نفر (عمدتا زیر ۲۶ سال) افزایش یافته است. طرح وامهای زودبازده به بنگاهها، برنامه هدفمندی یارانهها، ساخت مسکن مهر، وعده پرداخت سهام عدالت و بسیاری دیگر از برنامهها سبب تزریق پول بدون پشتوانه به جامعه شد و بدهی دولت به بانک مرکزی افزایش یافت.

در واکنش به این جنایت، پارلمان عراق در دی ماه سال ۹۸، طرح اخراج نظامیان آمریکایی از خاک این کشور را تصویب کرد. این در حالی است كه در سالهای اخیر طرح های اقتصادی بزرگی چون هدفمندی یارانه ها، مسكن مهر و بنگاههای زودبازده انجام شده و حجم فعالیتها و تولیدات دولت نیز چندین برابر دولتهای گذشته بوده است. هرچند کارشناسان اقتصادی رشد ناشی از نفت را ناپایدار و کاغذی میدانند و مولفه اصلی رشد توجه به وضعیت بازار است که آنهم منفی گزارش شد.

ملیگرایان آمریکایی معتقدند توجه دائم به ابزار نظامی باعث فریبی میشود که از نظر اقتصادی آمریکا دچار مشکل شود. این پول به مکتبها و شفاخانهها کمک میکند تا به فعالیتهایشان ادامه دهند. حالا خوشبختانه انسان احساس میکند که در دولت به کار فرهنگی اهتمام ورزیده میشود. در چنین حالتی واضح است که ماموریتی بسیار دشوار روی دوششان سنگینی میکند. سرگئی لاوروف نیز مذاکره را تنها راه حل ممکن برای حل اختلاف بین یونان و ترکیه در مدیترانه شرقی دانست.

طرفین در این دیدار، تقویت زمینههای همکاری و مشارکت بین دو کشور را بررسی و درباره آخرین تحولات منطقه از جمله تحولات امنیتی رایزنی کردند. البته ایالات متحده صرفا یک کشور ساده نیست این کشور پایدارترین دموکراسی جهان و بزرگترین اقتصاد است. باورمان بشود که ما میتوانیم البته اگر بخواهیم و ایران عزیز برایمان اصل باشد.

به طور نمونه اگر شما از برندگان لاتاری گرین کارت آمریکا هستید و واجد شرایط دریافت ویزای لاتاری هستید باید فرم Ds-260 را تکمیل نمایید. اين اقدامات نمونه ديگري هستند که نشان ميدهند اوباما در مسائلي چون استراق سمع و دسترسي به اطلاعات خصوصي سياستهاي اسلاف خود را ادامه ميدهد. با این حال، سرپرست ریاست اطلاعات و فرهنگ جوزجان گفت که در این درگیری به نیروهای طالبان آسیبی نرسیده است.

پیش از این، نیروهای طالبان با نظامیان مرزی ایران و پاکستان درگیر شده اند. منابع گفت که نیروهای طالبان در واکنش به حمله نیروهای مرزی ترکمنستان، دست به شلیک متقابل زدهاند. منابع محلی در ولایت جوزجان روز گذشته از درگیری مرزی نیروهای طالبان با نظامیان ترکمنستان در سرحد ولسوالی خماب جوزجان خبر داده بودند. پایگاه خبری پولیتیکو روز پنجشنبه به وقت محلی در گزارشی به نقل از منابع مطلع نوشت مقامات قصد دارند این تغییر را روز دوشنبه پس از دیدار مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق با جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید اعلام کنند.

او در دولت دهم جایگزین صادق واعظ زاده در معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری شد. تأکید مردم عراق بر اخراج آمریکا زمانی شدت گرفت که آمریکا سپهبد «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و «ابومهدی المهندس» نائب رئیس سازمان الحشد الشعبی عراق را به شهادت رساند.

پس از برسمیت شناختن بیتالمقدس به عنوان پایتخت رژیم اشغالگر قدس توسط اوکراین، آمریکا توافق کرد تا تجهیزات نظامی اختصاص داده شده به ارتش سابق افغانستان را به اوکراین تحویل دهد. یادمان نرود در دوره رییس جمهور محبوب اصولگرا، به رییس پلیس کشور برای پرداخت حقوق، مجوز فروش نفت داده شد!

نمایندگان پارلمان عراق ضمن تاکید بر ضرورت اخراج نیروهای آمریکایی از خاک عراق تاکید کردند که هدف از حضور نظامیان واشنگتن خاربکاری و به هرج و مرج کشیدن کشور ماست. البته علاوه براین پایگاه مهم که درقطر و نزدیکی ایرانه بلکه در کنار اون یعنی در الظفره ابوظبی هم یک پایگاه بسیار بزرگ ومهم دیگرهوایی نیز وحود دارد – پس نظامیان ما باید از طرق مختلف تمام حرکات و جابجاییهای دشمن رو رصد کنند و زیر نظر داشته باشند .