تجربه دولت احمدی نژاد سنگ محک دولت روحانی – ایسنا

در حال حاضر کمتر از یک میلیون بشکه در روز فروش نفت داریم. صرفنظر از اینکه استفاده از اوراق مالی یک الزام قانونی برای جبران عدم تحقق منابع؛ بهویژه منابع حاصل از فروش و صادرات نفت در شرایط تحریم اقتصادی است و هماکنون دولت سیزدهم نیز طی چند ماه گذشته اقدام به انتشار ٣٣ هزار و٥٠٠ میلیارد تومان اوراق مالی کرده است، همانطور که این دولت، مسئول پرداخت اوراق سر رسیدشده دولت قبلی است، دولت آتی نیز موظف به پرداخت مبالغ لازم برای باز خرید اوراق دولت سیزدهم در سر رسیدهای قانونی خواهد بود.

جالب است که در دولت، رئیس جمهور یک مورد به من پیشنهاد نداد ولی خارج از دولت یک آدمی که تازه به یک پستی رسیده بود مثلا می­خواست مدیر کل بورس تهران را تعیین کند و این دخالتها خیلی آزار دهنده بود و در مجموع شرایط سخت بود ولی همکاران من با عشق کار کردند و این کارهایی که انجام شده است و به نظر من یک فرصتی تبیین شده است، شما ببینید در یک دوره ۳ ساله چندین لایحه جدید کار شده است و از صفر تا صد آن در همین دوره ۳ ساله کار شده است.

هر چند دیوان محاسبات در صفحه ٤٤ گزارش تفریغ بودجه سال ١٣٩٩ کل اوراق مالی منتشر شده تا پایان اسفند ٩٩ را در حد ٣٤٤ هزار میلیارد تومان اعلام کرده است، ولی، چون این اوراق زماندار بوده و سر رسید آنها چندساله است، لذا در گزارش یکی از مسئولان اقتصادی دولت، میزان آن تا سال ١٤٠٥ با محاسبه سود اوراق جمعاً اصل و فرع، بالغ بر ٥٣٥ هزار میلیارد تومان اعلام شده است.

فقط این مورد نیست و شما همیشه در این موضع قرار دارید که با دخالت فلانی این را در انتصاب حوزه فلان بانک یا فلان شرکت یا مدیر کل فلان استان و .. قرار دهید، یک زمانی هست که یکی هم وا می دهد و نظر او را قبول می کند و هم با او برخورد می شود و ناحقی می شود، بنابراین من تصمیم گرفتم پافشاری روی قانون مهم است و چون اینها را می دانستم هیچ موقع نمی خواستم وزیر شوم و وزیر شدن هیچ موقع برای من آرزو نبود ولی در یک شرایط خاص قبول کردم.

این که دایره نظام هر روز تنگتر شود، اتفاق خوبی نیست و خطرناک است. تسنیم: با توجه به کسری بودجه سنگینی که دولت در سال جاری با آن رو به رو است چه اقداماتی را میتواند در بخش منابع و همچنین مصارف به کار گیرد تا بتواند این بحران را مدیریت کند؟ مهدی شکیبایی قائم مقام جمعیت دفاع از ملت فلسطین در توییتی نوشت: سلام الزواوی، دختر صلاح الزواوی، سفیر سابق فلسطین در تهران، هفته آینده کارخود را به عنوان سفیرجدید فلسطین در تهران آغاز می کند.

مناقشه سوریه از ابتدای خیزش­های عربی در سال 2011 همچنان به عنوان یکی از مشکل­سازترین مسائل سیاست خارجی در جامعه بین­المللی باقی مانده است. در عرصه ی سیاست داخلی قوانین،با برخورداری از ضمانت اجرایی و قدرت حکومت،سیاست ها و تصمیمات اتخاذ شده را پیش می برد. من دو راه داشتم، یا باید نظر او را قبول می کردم و خودم را در حاشیه امن قرار می دادم ولی یک کار غیر اصولی انجام می دادم یا باید روی اصول پافشاری می کردم و خودم را از حاشیه امن خارج می کردم و در معرض فشار پیرامونی بعدی قرار می دادم که من راه دوم را ترجیح دادم.

موضع من آن زمان این بود که قبول نکنم ولی در نهایت قبول کردم. باز همان موضع آن زمان را می گیرم. همان دلواپسها حالا دلآرام شد و نتیجه مذاکره هرچه باشد، آنها رضایت دارند؛ چون خودشان سرکار هستند.

در همان زمان نیز مجلس و دولت گفتند که فروش این میزان داراییهای سرمایهای محقق نمیشود. در این مصاحبه به منظور بررسی بیشتر مباحث پیرامون کسری بودجه با موسیالرضا ثروتی عضو سابق کمیسیون برنامه و بودجه و نماینده سه دوره مجلس شورای اسلامی گفتگو شده است. مثلا در شرایط تحریم که ما باید دور بزنیم آتها با این وسیله می خواهند مانع دور زدن ما شوند، البته ما پیشنهاد دادیم برای این بخشهایی که کارشناسی است یک ماده اضافه کنیم که در شرایط اعمال تحریمهای اقتصادی دولت جمهوری اسلامی الزام به رعایت این ندارد یعنی اگر پیشنهاد دولت را می پذیرفتند حل می شد.

الان اگر اول دوره باشد شاید دیگران بپذیرند، اول دوره بعد از استیضاح وزیر اقتصاد و بعد از احضار رئیس جمهور به مجلس برای مسائل اقتصادی اینها همه با هم فرق دارد.

سختترین چالشی که بعد از سه سال و خردهای در وزارت اقتصاد داشتید چه بود؟ در بودجه فروش 2 میلیون و 400 هزار بشکه نفت و میعانات گازی در روز پیشبینی شده بود. منابع درآمدی کشور عمدتا از سه محل مالیات و عوارض، واگذاری داراییهای سرمایه مانند نفت و گاز و واگذاری داراییهای مالی مانند اوراق مشارکت، اسناد خزانه و فروش اموال دولتی است.

در پی استفاده از کلیدواژههای “خزانه خالی”، “کسری بودجه” و “استقراض از بانک مرکزی”، در روزهای اخیر واژه “بدهیهای بهجامانده از دولت روحانی” از سوی برخی از مسئولان دولت سیزدهم مطرح و توسط رسانههای مرتبط به طور گسترده باز نشر یافته است.

گفتنی است دیوانعالی آمریکا روز سه شنبه،شکایت مطرح شده علیه دولت را به دلیل تمدید قانون جاسوسی موسوم به قانون نظارت بر اطلاعات خارجی FISA رد کرد. این تحولات نشان می دهد که اعتراف نتانیاهو به ضعف دولت رژیم صهیونیستی، بی دلیل هم نبوده و رژیم جعلی در ضعیف ترین دوران حیات نکبت بار خود به سر می برد. حدود ۱۱۵ تا اقداماتی انجام شده که برای اولین بار انجام شده است و حدود ۳۵ رکورد شکسته شده است.

مثال ساده این موضوع، یک وام ٣٠٠ میلیون تومانی است که اخذشده و با آن ملکی ساخته شده است؛ بهطوریکه هرچند اصل و فرع این وام تا زمان بازپرداخت و تسویه به ٥٠٠ میلیون تومان افزایش یابد ولی ارزش آن ملک و دارایی، همین امروز به بیش از ١١٠٠ میلیون تومان رسیده است؛ و این محاسبات بدون در نظر گرفتن آثار اقتصادی اجرای طرحهای عمرانی در ایجاد حدود ٢ میلیون فرصت شغلی و یا مزایای اجتماعی آنها در برخورداری مردم از طرحهای عمرانی، مثل راهها، آزادراهها، افزایش شبکه ریلی، سدها، ساختمان مدارس، بیمارستانها و…

بودجه عمومی دولت که از محل مالیات و عوارض تامین میشود، عدد معینی است و تا الان نیز حدود 200 هزار میلیارد تومان محقق شده و به نظر میرسد که در ادامه سال نیز مشکلی برای تحقق آن وجود نداشته باشد. وی ادامه داد: اگر از حزب دموکرات و بدنه کارشناسی دستگاه سیاست خارجه آمریکا بگذریم، به نظر میرسد حتی «شورای امنیت ملی» دولت ترامپ و بسیاری از عقلای حزب جمهوریخواه هم همدلی چندانی با این رویکرد جدید نسبت به ایران نداشته باشند.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری رویترز، وزارت خارجه روسیه و سفارت ارمنستان در مسکو خواستار خروج فوری شبهنظامیان خاورمیانه و شمال آفریقا از منطقه قرهباغ شدند. وزیر امور خارجه در ادامه به موضوع فلسطین پرداخت و گفت: ماهمچنان رژیم صهیونیستی را به رسمیت نمیشناسیم و آن را نامشروع، و عامل ناامنی منطقه میدانیم.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، رسانه های عربی رژیم اسرائیل جمعه شب فاش کردند که نظامیان ارتش این رژیم در یکی از پادگانها به جان هم افتاده و به شدت کتککاری کردهاند. یکی از نکات اساسی در بودجه، شفاف و صحیح بودن درآمدها و هزینههای دولت است چرا که همیشه اعداد موجود در این دو بخش با یکدیگر برابر هستند و دولتها بیان میکنند که بودجه تراز است.ولی نکته مهم در اینجا بیش برآوردهایی است که در برخی از منابع درآمدی صورت میگیرد تا در نهایت بودجه را تراز کند.