بررسی تاثیر گسترش منابع گازی نامتعارف بر تولید گاز طبیعی ایران: رویکرد پویاییشناسی سیستم

دولت در شرایط عادی باید ۳۶ درصد از این منابع را به صندوق توسعه ملی واریز کند و ۱۴.۵ درصد سهم شرکت ملی نفت است. در خصوص منابع گازی متعارف، ایران و روسیه را باید از بزرگترین دارندگان ذخایر گازی متعارف در جهان قلمداد کرد. براساس این سه نمودار، تقاضای گاز طبیعی در جهان، تقاضای گازهای متعارف و تولید گاز در ایران با اعمال تکانه در سال 1385 تغییر شیب دادهاند که تا سال 1390 ادامه یافته و پس از آنکه مقدار متغیر به مقدار اولیه آن بازگشته است (از بین رفتن اثر تکانه)، با شیب قبلی و در سطحی پایینتر به روند خود ادامه دادهاند.

دولت تایلند به منظور پشتیبانی از طرح تایلند ۴.۰ و عملیاتی کردن این سیاست گذاری اقتصادی یک قطب منطقهای تازه برای رشد و توسعه این کشور به نام کریدور اقتصادی شرق را در دست اجرا دارد که در سه استان در شرق این کشور در مجاورت خلیج تایلند به نامهای رایونگ، چونبوری و چاچوئنگ سائو اجرا میشود. این کشور بزرگترین تولیدکننده انواع خودرو در جنوب شرق آسیا است. این کشور دومین تولیدکننده بزرگ دستگاههای تهویه مطبوع و یکی از سازندگان خوش نام انواع یخچال در دنیاست.

تحمل این حرکت سرمایه حتی در اقتصادهای توسعه یافته که در آنها روابط ساختاری به نسبت منظمی برقرار است، دشوار به نظر می رسد. اولاً بایستی فرضیه صفر عدم تغییر رژیم در مدل قابل رد کردن باشد و ثانیاً مدل مذکور در میان سایر مدل­های احتمالی که شرط اول در آنها محقق باشد، از لحاظ معیار آکائیک مناسب­تر باشد (جمال­شرق، 1387). برای تعیین بهینه رژیم در مدل MS نیز از آزمون LR و معیار اطلاعاتی AIC، SC و HQ استفاده می­شود.

از جمله این معافیتها میتوان به عدم نیاز به پرداخت مالیات برای مدت ۱۳ سال، حمایت از فعالیتهای تحقیق و توسعه و معافیتهای وارداتی برای تسهیل دسترسی به ماشین آلات و مواد خام مورد نیاز اشاره کرد. به گزارش ایسنا، اداره اطلاعات انرژی آمریکا در گزارشی اعلام کرد عربستان سعودی که یکی از اعضای بزرگ اتحاد اوپک پلاس به شمار می رود، در سالهای اخیر شاهد افت تولید گاز طبیعی در میادین نفتی بوده اما توسعه میادین گازی غیرمرتبط با نفت و مستقل، کمک کرده است این کشور تولید گاز را به رکورد بالایی افزایش دهد.

همچنین میادین نفتی خشت، كوهمند، بوشگان، كوهكاكی، ریگ، شوروم، دودروم (رشد)، عسلویه شرقی، خیام (لایه نفتی) و دلاوران جزء میادین توسعه نیافته این شركت قرار دارند. این کشور همچنین قصد دارد تا سال ۲۰۲۶ جزء ۴۰ کشور برتر دنیا در زمینه خدمات مخابراتی و ارتباطی باشد. واقعیت آن است مستقل شدن بودجه از درآمدهای نفتی الزام بودجه سال آینده است و بحثی که اینجا وجود دارد آنکه با توجه به کاهش درآمدهای نفتی دولت و قطع وابستگی اعتبارات هزینهای از منابع حاصل از صادرات نفت، قرار است دولت از چه راهکارهای جایگزینی برای درآمدزایی استفاده کند؟

مسیری که تایلند طی کرده بهخوبی نشان میدهد ثروت اصلی یک کشور، نه نفت و منابع زیرزمینی بلکه منابع انسانی و مدیریت صحیح برای بهرهگرفتن از توانمندیهای این منابع است.

درودیان درباره راهکارهای مدیریت نقدینگی که برای مدیریت تورم مطرح میشود، گفت: نقدینگی متغیری نیست که در کنترل کامل سیاستگذار باشد که امروز یک دکمه بزند و نقدینگی کم شود زیرا رشد نقدینگی در ایران پدیده ای ساختاری است که ساختار دارد به سیاستگذاران تحمیل میکند. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز مازندران ، رضا حاجی پور عصر امروز در آیین معارفه سرپرست جدید فرمانداری شهرستان آمل گفت: در گذشته ۷۰درصد بودجه کشور از محل فروش نفت تامین میشد که این وضعیت لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ را داریم به حدود ۳۰ درصد رسیده است.

به گزارش تجارتنیوز، جعفر قادری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از سهم فروش نقت در سال ۱۴۰۱ خبر داده بود. به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، از سال ۹۲ تا پایان سال ۹۸ دولت تدبیر و امید ۲۴۰ میلیارد و ۱۸۹ میلیون دلار درآمد نفتی داشته است.

مگر دولت نهم و دهم با 800 میلیارد دلار درآمد نفتی گلی به سر مردم زد که این یکی که بر کشوری تماما ورشکسته ریاست می کند بتواند؟

وی همچنین گفت که طرف ایرانی می گوید که بدهی های عراق دلیل کاهش صادرات گاز به این کشور است. طراحی و وارد کردن الگوی سیستمی پویا در خصوص گازهای نامتعارف به صورت زیرسیستم به الگو که بتواند رفتار پویای این نوع از گازها را شبیهسازی کند و همچنین ورود بحث رقابت گازی به الگو در قالب بازیهای پویا و استراتژیک از جمله مواردی است که میتواند زمینهای برای انجام پژوهشهای آتی باشد.

تایلند همچنین برای اولین بار در سال ۲۰۱۷ یک درصد از کل تولید ناخالص داخلی خود را به تحقیق و توسعه اختصاص داد که نسبت به سال قبل از آن ۳۶ درصد افزایش یافته بود. بر این اساس منابع و مصارف دولت در دو ماه نخست سال 1400 تنها 97 هزار میلیارد تومان بوده است. با توجه به چنین تصمیمی است که ویژگی بارز لایحه بودجه ارائهشده از سوی دولت به مجلس شورای اسلامی، مواردی همچون قطع وابستگی اعتبارات هزینهای از منابع حاصل از صادرات نفت و بازنگری در روش تعیین سهم دولت از درآمد نفتی است.

ازاین منظر، قرارداد های نفتی حتما باید درای سقف قیمتی باشند.باوجود این، تعیین کردن سقف قیمتی، درواقع به منزله پیش بینی شرح کار محدود و مشخص برای اجرای عملیات نفتی خواهد بود و از طرف دیگر، این رویه در برابر جریان ورود سرمایه خارجی شرکت نفتی پیمانکار سد و مانع کاملا موثری ایجاد می نماید.درمقابل، چنانچه موضوع از منظر شرکت نفتی پیمانکار ملاحظه گردد مباحث مربوط به گونه دیگری حلاجی می شود.

مهمترین و جاه طلبانه ترین طرح تایلند در زمینه ارتقای توان فناوری مربوط به اجرای انقلاب صنعتی چهارم در این کشور یا تایلند ۴.۰ است. بیشترین میزان ذخایر نیز مربوط به سال 1412 و بیش از 13 هزار میلیارد متر مکعب است. تایلند حدود ۵۰ سال است که برنامههای توسعه متنوعی را برای ارتقای اقتصاد خود اجرا میکند. این اقتصاددان اضافه کرد: بنده موافق رفع تحریمها هستم اما این نگرانی را هم دارم که با رفع تحریمها، اقتصاد کشور به روال سابق یعنی فروش نفت برگردد و اصلاحات ساختاری فراموش شود آن هم در شرایطی که کشور تحت شدیدترین فشارها به سمت اصلاح ساختاری نرفت.

بر اساس گزارش خزانه داری کل در ۲ ماه ابتدایی سال جاری تنها ۱,۵۰۰ میلیارد تومان از محل فروش نفت و فرآوردههای نفتی درآمد به خزانه دولت واریز شده است. اینکه با سرمایهگذاری ویژه بر روی بخش فناوری میتوان علاوه بر تأمین نیاز داخلی، درآمدی معادل درآمد حاصل از فروش نفت را محقق کرد. بخش دوم پنج صنعت نوپا را در بر میگیرد که عبارتند از: اتوماسیون و رباتیک، هوانوردی و لجستیک، سوختهای زیستی و مواد شیمیایی زیستی؛ حوزه دیجیتال و حوزه پزشکی و بهداشتی.

بخش اول توسعه بخشهای فعلی با اجرای طرحهای ارزش افزوده است که پنج صنعت را در بر میگیرد: اتومبیل سازی، محصولات الکترونیک هوشمند، گردشگری پزشکی و سلامت، کشاورزی و زیست فناوری و غذا برای آینده. این طرح ده حوزه صنعتی را نشانه گرفته است که به دو بخش کلی تقسیم میشوند. گفتنی است که در سال ۲۰۲۱ سهم بخش دولتی و خصوصی برای تامین هزینه تحقیق و توسعه به ترتیب ۳۰ و ۷۰ درصد خواهد بود.

در حال حاضر ۳۰ درصد از صنایع تالیند از رباتها استفاده میکنند که دولت تایلند قصد دارد ظرف ۴ سال آینده این رقم را به ۵۰ درصد افزایش دهد. دولت این کشور امیدوار است اقتصاد دیجیتال تا سال ۲۰۲۷ حدود ۲۵ درصد از کل تولید ناخالص داخلی این کشور را شامل شود. در قانون بودجه ۱۳۹۱ که سال دوم اجرای قانون برنامه پنجم توسعه بود، مطابق برنامه باید ۲۳ درصد از درآمدهای ارزی ناشی از صادرات نفت و گاز به صندوق توسعه ملی اختصاص می یافت، ولی در عمل ۲۱.۶ درصد از درآمدهای ارزی به حساب صندوق واریز شد که با کسر ۲ درصد برداشت دولت از صندوق و درآمدهای ارزی کشور در آن سال، در حقیقت ۱۹.۶ درصد از درآمدهای ارزی در حساب صندوق باقی ماند.

در طبیعت در طول موجهای مختلف مشاهده شده اما مشهورترین آن نور سفید است که یک نور مرکبی از سایر طول موجها میباشد. مختلف کشور استفاده می شود.

در زمینه “کارایی اطلاعاتی” بازار سهام در مورد اینکه چه کسی مطلع است و چه کسی تصمیم می گیرد نوعی سردرگمی و ابهام وجود دارد. با توجه به پیشبینی رشد ۶.۸ درصدی برای صادرات این حوزه تردیدی وجود ندارد که درآمد تایلند از صادرات حوزه فناوری در آینده نزدیک از درآمد ایران از محل صادرات نفت – که در حال کاهش است – بیشتر خواهد شد.

کل درآمد پیشبینیشده از محل صادرات نفت و میعانات گازی و گاز در سال آینده، ۲۲.۲ میلیارد دلار است که شامل ۱۸.۳ میلیارد دلار درآمد حاصل از صادرات نفت و میعانات گازی و ۳.۹ میلیارد دلار درآمد حاصل از صادرات گاز است. یکی از دلایل اصلی توجه به صنعت رباتیک افزایش جمعیت سالمند در تایلند و کاهش نیروی کار بین ۱۵ تا ۵۹ سال است. هم اکنون در سراسر جهان ، راکتورهای متعددی در حال کار وجود دارند که بسیاری از آنها برای تولید قدرت و به منظور تبدیل آن به انرژی الکتریکی ، پارهای برای راندن کشتیها و زیردریائیها ، برخی برای تولید رادیو ایزوتوپوپها و تحقیقات علمی و گونههایی نیز برای مقاصد آزمایشی و آموزشی مورد استفاده قرار میگیرند.

تولید محصولات صنعتی و فناورانه و تبدیل شدن به قطب تولید انواع اتومبیل، محصولات برقی و همین طور سیستمهای بهینه سازی و پردازش غذا از جمله حوزههای فناوری است که تایلند در آنها حرفی برای گفتن دارد. شرکتها و کارخانههای فعال در این منطقه از انواع معافیتهای مالیاتی برخوردار شده و مشوقهای مالی و اقتصادی متنوعی به آنها ارائه میشود.