ایران – ویکیپدیا، دانشنامهٔ آزاد

ظرفیت پذیرش در گروه علوم تجربی کنکور سراسری سال ۱۳۹۹ اعلام شده است و از جمع ظرفیت ۵۴ هزار نفری ظرفیت این گروه، سه رشته پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی ۸ هزار و ۴۱۹ نفر ظرفیت دارند. ظرفیت پذیرش گروه علوم تجربی در دوره روزانه ۳۵ هزار و ۸۶۱ نفر است. ظرفیت کل رشته های علوم پزشکی ۲۷ هزار و ۵۴۴ نفر است که از این میان ۲۲ هزار و ۷۸۲ نفر ظرفیت دوره های روزانه علوم پزشکی و ۳ هزار و ۴۷۶ نفر ظرفیت دوره های شهریه پرداز علوم پزشکی است. وی در ادامه، به افزایش ظرفیت رشتههای پزشکی اشاره کرد و گفت: پس از تصویب شورای انقلاب فرهنگی و ابلاغ ریاستجمهوری، افزایش ظرفیت رشته پزشکی یک هزار و 600 نفر است و این افزایش برای مناطق محروم با اولویت بومیگزینی اعمال میشود، چراکه کمبود پزشک عمدتاً در مناطق محروم بوده و میخواهیم مشکل کمبود پزشک در مناطق محروم را رفع کنیم.

کرونا در یک کشور به تنهایی ریشه کن نمی شود و به دلیل ارتباطات و مسافرت ها پدیده جهانی است که باید عادت کنیم با این ویروس زندگی کنیم اما باید مقاومت خود را بالا ببریم. به همین جهت قوانین سختگیرانه در این زمینه تدوین شد و فعلا این دانشجویان نمیتوانند برای ادامه تحصیل به داخل کشور بازگردند و بازگشت از سال 2019 به داخل ممنوع شده است و دانشجویان متقاضی منتظر باشند تا ما شرایط جدیدی در این زمینه اعلام کنیم.

اگر چه برخی از موارد سرطان پروستات تهاجمی است، اما اغلب اینچنین نیست. دانشمندان بیمارستان عمومی ماساچوست وابسته به دانشگاه هاروارد در مطالعه اخیرشان اظهار کردند برخی ناملایماتهای دوران کودکی مسئول یک سوم تمام اختلالات سلامت روان افراد هستند. بلندترین نقطهٔ کشور، کوه دماوند با ۵٫۶۲۵ متر بلندی و کمترین بلندی کشور نیز در دریای خزر در منفی ۲۸ متر ثبت شدهاست. تقریباً یک دهم ایران جنگلی است و گستردهترین جنگلهای آن، در جنوب دریای خزر قرار گرفتهاست؛ در این منطقه انواع درختان برگریز، بلوط، راش، نمدار، نارون، گردو و بسیاری درخت و گیاهان دیگر، میرویند. وی به تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۲ اشاره کرد و افزود: در کنکور سراسری سال ۱۴۰۲ حدود ۶۰ درصد ارزیابی داوطلبان به عهده آموزش و پرورش و ۴۰ درصد مربوط به کنکور سراسری است و این محاسبه ظرفیت از طریق معدل دانشآموزان است و با معدلگیری و بر مبنای آن، تاثیر قطعی در ارزیابی نهایی صورت میگیرد.

اکبری تاکید کرده قرار است نمایندگانی که کماکان بر حرف خود اصرار دارند در جلسات کارشناسی به جمع بندی نهایی برسند. به منظور بررسی بیشتر این طرح، جلسهای در هفته گذشته در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی برگزار و مقرر شد که تصمیم گیری نهایی در این باره به صورت کارشناسی دقیق و با حضور نمایندگان طراح طرح افزایش ظرفیت پزشکی، نمایندگان کمیسیون بهداشت و درمان و نمایندگان وزارت بهداشت انجام شود. این در حالی است که به گفته دکتر حمید اکبری قائم مقام معاونت آموزشی وزارت بهداشت بسیاری از نمایندگان ارائه دهنده طرح دو فوریتی افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی امضاهای خود را پس گرفتهاند. آقای برزویی ادامه داد: از وزارت بهداشت خواستیم تا طرح استقرار فراگیر شبکه سلامت ، موضوع نظام ارجاع ، پزشک خانواده و بهره گیری از فناوری های نوین در نظام سلامت را تا 3 ماه دیگر ارائه دهد تا بتوانیم یک بسته کامل برای نظام سلامت داشته باشیم.

4- توجه ویژه به قرنطینه افراد مبتلا و آلوده به ویروس، رکن اساسی مهار و ایزولاسیون بیماری است علیرغم تلاش برادر عزیزم جناب آقای دکتر کولیوند در شناسایی و فراهم نمودن مکان های مناسب برای قرنطینه کسانی که در منزل امکان کافی ندارند و یا آنانکه قرنطینه را ترک می کنند، اقدامات موثری در استان ها صورت نگرفته، لذا پرداختن به این موضوع مهم از اولویت های ویژه گروه های کاری در سطح دانشگاه هاست. آقای دکتر با توجه به این آمار میشه متوجه شد با توجه به اینکه در سالهای گذشته پزشکی و دارو دندان دانشگاه آزاد جدا بود پس یک عده هم پزشکی آزاد رو میزدن و هم سراسری و اینجا هر دو رو قبول میشدن و بحث همپوشانی پیش می اومد و امسال این حالت نیست و در کل با توجه به این موضوع و در نظر گرفتن افزایش هرچند محدود ظرفیت پذیرش این رشته ها، میشه تخمین زد اگر از نفر اول همگی فقط این رشته ها رو بزنند تقریبا تا نفر ۹۰۰۰ ام کشوری و حتی یکم بیشتر پزشکی و دارو و دندان رو قبول میشوند ( روزانه یا پردیس یا شهریه پرداز و یا آزاد و یا آزاد خودگران).

قطعا همه مردم توان مالی رفتن به پردیس یا آزاد یا آزاد خودگردان را ندارند پس حتی اگر بگوییم هفتاد درصد افراد توان مالی دارند و حتما این رشته ها را میزنند و سی درصد یعنی حدود ۲۷۰۰ نفر توان مالی ندارند و سایر رشته ها را ترجیح میدهند پس حدود رتبه ۱۱۷۰۰ تا ۱۲۰۰۰ کشوری میتوانند در یکی از سه رشته پزشکی یا دارو و یا دندان پذیرفته شوند. پردیس خودگردان و ظرفیت مازاد: ظرفیتهای پذیرش پزشکی در کنکور سراسری سال 96 برابر 1185 نفر بوده و در سال 97 این تعداد برابر 1194 نفر است؛ یعنی 9 نفر افزایش پیدا کرده است.

دوره روزانه (دارای تعهد خدمت سه برابر): ظرفیتهای پذیرش پزشکی در کنکور سراسری سال 96 برابر 608 نفر بوده و در سال 97 این تعداد برابر 572 نفر است؛ یعنی 36 نفر کاهش پیدا کرده است. نحوه پاسخگویی پادتنهای موجود در بدن فردی که یکبار قبلا مبتلا شده دقیقا مانند کسی است که واکسن دریافت کرده است. در این زمینه تاکید شد که چرا برای تصمیمگیری در حوزه پزشکی صرفاً از پزشکان استفاده میشود، در حالی که متخصصان سایر علوم نظیر علوم اقتصاد و علوم مدیریت نیز باید تصمیمگیری کنند. اما در نهایت، هووخشتره، سومین شاه ماد (دوران: ۶۲۵ تا ۵۸۴ پیش از میلاد) یک ارتش ایرانی مسلح و منظم ایجاد کرد تا به سلطهٔ آشوریان بر مردم ایرانی پایان دهد.

  • ؟ (۱۳۶۰-۱۳۶۸)
  • ارتباطات ، رسانه ها و مطبوعات
  • فناوری و تدارکات
  • آن طرف صورتتان را که درد نمیکند روی بالش بگذارید
  • شبانه: 2871 نفر

طرح مخرب افزایش ۱۰۰ درصدی ظرفیت های پزشکی بدون توجه به زیرساختها و امکانات آموزشی و کمک آموزشی ضربه بزرگی دیگری بر پیکره نظام سلامت است و همکاران را به تأمل بیشتر در این زمینه دعوت میکنم. وی ادامه داد: اعضای مرتبط به بحث پزشکی، معتقد بودند که بودجه و زیرساختها از موانع موجود برای افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی است، که ما نیز آن را قبول داریم، رئیس جمهور در جلسه شورا در این خصوص اعلام کرد، آن قسمت کار و حمایت کار را به دولت محول کنید، این وظیفه دولت است و آن را قبول میکند، دکتر میرکاظمی هم آن را قبول کردند، بنابراین از این بابت نگرانی کمتری داریم ولی یک سری اصلاحات زیرساختی لازم بود، که امروز مصوب شد.