اصلا از اقتصاد خوشش نمی آید

در واقع، مرز بین آنچه به دولت روسیه تعلق دارد و آنچه دارایی شخصی پوتین محسوب می شود، چندان شفاف نیست. پوتین در یک دوره بسیار حساس و سرنوشت ساز حکومت را در روسیه به دست گرفت. دوره مدیریت وی در تاریخ 20 ژانویه 2009 همزمان با به پایان رسیدن دولت بوش، به اتمام رسید. از مناصب وی در آن دوره میتوان به معاونت فنی وزارت بازرگانی، سفیر ویژه در کشورهای آفریقایی، و سفیر ایران در پاکستان و سیلان اشاره کرد. جو بایدن همچنین طولانی ترین دوره نمایندگی از ایالت دلاوار را در سنا داشته است. وی در دولت امیر عباس هویدا به وزارت اطلاعات و جهانگردی و اقتصاد رسید، و در دولت آموزگار وزیر دارایی و وزیر اقتصاد بود. سرانجام وی موفق به اخذ مدرک دکترای تاریخ و همزمان با آن، کارشناسی از دانشگاه شیکاگو شد. در تمام تاریخ ایران از آغاز تا امروز چند تخت در کشور داشتهایم و این دولت چند تخت اضافه کرده است و چه تعداد تخت را بازسازی کردیم. انصاری که از ثروتمندان تاریخ ایران محسوب میگردد، پس از عدم توفیق شرکت معروف خود به نام “فخر ایران” آن را به دولت شاه فروخت.

طرح سوال از رئيسجمهور در 30 سال گذشته در نظام جمهوري اسلامي ايران يعني در هشت دوره مجلس سابقه نداشته است و روساي جمهور هيچگاه مورد سوال نمايندگان مجلس واقع نشدند.از سوي ديگر، افشاي اختلاس 3 هزار ميلياردتومانی يک بار ديگر به وجود فساد در دل دولت شهادت داد و بزرگترين اختلاس تاريخ کشور در دولتي که با شعار مبارزه با فساد بر سر کار آمده بود صورت گرفت. واقعيت اين بود که راي هاشمي نسبت به دوره قبل ريزش کرده بود که اين مساله نشاندهنده نارضايتي بخشهايي از جامعه بود. مکری قبل از اینکه وارد دستگاه دیپلماسی امریکا بشود، در موسسات حقوقی Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom LLP به عنوان سهامدار فعالیت داشت. بالاترین منصب دست یافته امیر مکری، معاونت وزیر در موسسات مالی وزارت خزانهداری آمریکا بوده است. رییس جمهوری با اشاره به نقش صهیونیستها در دیر به ثمر رسیدن برجام تصریح کرد: در سال ۹۳ مسئله برجام ما تمام بود و توافق نهایی شده بود که صهیونیستها و ارتجاع منطقه سر آمریکا را کلاه گذاشتند و گفتند چند ماه صبر کنید قیمت نفت را به قدری پایین میآوریم که هرچه شما بگویید ایران قبول میکند البته قیمت نفت را از ۱۰۴ دلار تا ۲۵ دلار هم پایین آوردند و همه فشارها را بر ما وارد کردند و نهایی شدن برجام که قراربود ۹۳ نهایی شود به تاخیر افتاد و ۹۴ انجام شد.

اما وی در سال 2004 با یک اقدام چشمگیر و سیاستمدارانه، 15 میلیون دلار جهت پیشبرد امور “مرکز پژوهشهای سلولهای بنیادین” به دانشگاه “کرنل” اهدا کرد. فرارو- سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه لزومی بر مذاکرات مستقیم یا غیرمستقیم با آمریکا نیست، گفت: رئیس جمهوری آمریکا باید بین پایبندی به میراث ناکام دولت ترامپ یا فاصله گرفتن از آن سیاستها و بازگشت به تعهدات توافق هستهای، انتخاب کند. در مورد این نوع دولت- ملتسازی باید گفت که یکی آن را در وضعیت های استثنایی میتوان مشاهده نمود و دوم عمدتا چنین روندی کارآمد جلوه نمینماید و چند مورد بویژه افغانستان و عراق نشان دادند که شدیدا چنین روندی هزینه بر و خشونت بار هستند و حتی حداقل در کوتاه مدت میتوانند تاثیر بی ثبات کننده در محیط منطقه ای داشته باشند (و احتمالا با خروج یا قطع حمایت خارجی ممکن است سریعا ساختاره ونهادهای دولتی نوپا نیز بر اثر نزاع های داخلی ناشی از عدم ملتسازی، ازهم بپاشند) و سوم اینکه در سطح بینالمللی چندان نظر مثبتی به چنین مدلی وجود ندارد و بویژه نقش آمریکا نسبت به سازمان ملل متحد نا مشروع تر جلوه مینماید (Abramowitz, 2004). نهایتا در مورد این مدل میتوان گفت که در کنار دولتسازی، ملتسازی نیز که کلا روندی است درونی باید از پیشرفت تدریجی و ملموسی برخوردار باشد و حداقل از روند دولتسازی بسیار عقب نیفتد، و همچنین حمایت و کمک خارجی تا پیشرفت محسوس در روند دولتسازی و تثبیت آن و پیشرفت مطلوب یکپارچگی و همبستگی ملی و دستیابی به هویت ملی، نبایستی قطع گردد زیرا در چنین صورتی آثار ویران کننده ای برجای خواهد گذاشت (Pei and Kasper, 2003, 5). از جمله نمونه های موفق ملتسازی مورد حمایت ملل متحد میتوان به این موارد اشاره کرد: کوزوو (1999 تاکنون)، تیمور شرقی (2001-1999)، سیرالئون (1998- تاکنون).

او کمک هزینه تحصیلی سال پایاننامه خود را از “بنیاد ملون” (Mellon Foundation) دریافت کرد. ترامپ با انتقاد از وقفه در استفاده از واکسن کرونای «جانسون اند جانسون» به خاطر احتمال لخته شدن خون در فرد دریافت کننده گفت: «فقط لازم بود روی آن اخطار مینوشتند و نه اینکه آن را متوقف کنند و تیتر همه اخبار دنیا شود. این موج با ظهور فاشیسم و نازیسم متوقف گردید. هنری رم معتقد است در این چهار سال، بخش انرژی ایران مانند بقیه بخشهای اقتصادی آن به سمت و سوی ادغام کامل با چین حرکت خواهد کرد. رئیس جمهوری اسلامی در بخش دیگری از سخنانش در این مراسم، جزئیات گفت و گوی تلفنی با باراک اوباما رئیس جمهوری سابق آمریکا در سال ۹۲ در باره مذاکرات را تشریح کرد. همچنین بخش ذخایر اسلامی موزه هنرهای عالی هیوستن تا حد بسیاری مدیون سرمایه و حمایت انصاری و همسرش است. او که هم اکنون یکی از افراد هیئت مشاور تصمیمسازان “انجمن سیاست رسانهای آمریکا در خارج از مرزها” است، در فوریه 2014 از ورود کتاب “یک هزار سال کتاب ایرانی” به کنگره ملی امریکا حمایت بسیاری به عمل آورد. بایدن که از یک سال پیش رئیس جمهور آمریکا شد، متعهد شده بود که در قبال هرگونه بی احترامی در میان اعضای دولتش موضع سختی اتخاذ کند.